Beyaz etlerden izole edilen Enterococcus'larda vankomisin direnci ve diğer antibiyotiklere duyarlılıkları
Isolation, resistance to vancomycin and sensitivity to other antibiotics from chicken samples
  1. Tez No: 155859
  2. Yazar: AYŞEGÜL MENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
BEYAZ ETLERDEN İZOLE EDİLEN ENTEROCOCCUS'LARDA VANKOMİSİN DİRENCİ VE DİĞER ANTİBİYOTİKLERE DUYARLDLTLIĞI (Yüksek Lisans tezi) Ayşegül MENDİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Araştırmamızda 21.04.2003-18.05.2004 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli market ve süpermarketlerinden toplanan 69 tavuk örneği materyal olarak kullanılmıştır. 106 Enterococcus izolatı izole edilerek tür seviyesinde adlandırılmıştır. SB besiyerinden izole edilen 79 Enterococcus izolatının 46(%58)'sı E. faecalis, 23 (%29)'ü E. faecium, 6 (%8)'sı E. hirae/dispar, 1 (%l)'i E. mundti, 2 (%3)»si E. durans, 1 (%l)'i E. sulfureus olarak tanımlanmıştır. SBV (6 jıg/ml vankomisin) besiyerinden izole edilen 27 Enterococcus izolatının 10 (%37)'u E. faecalis, 12 (%44)'si E. faecium, 2 (%7)'si E. mundti, 1 (%4)'i E. hirae/dispar, 1 (%4)'i E. avium, 1 (%4)'i E. raffinososus olarak tanımlanmıştır. Slanetz-Bartley (SB) ve Slanetz-Bartley [SBV (6 p.g/ml vankomisin)] besiyerlerinden izole edilen Enterococcus türlerinin çeşitli antibiyotiklere [Ampisilin (AM), siproflaksasin (CD?), eritromisin (E), gentamisin (CN), imipenem (D?), kloramfenikol (C), Okzasilin (OX), rifampisin (RF), seftriakson (CRO), streptomisin (S), teikoplanin (TEC), tetrasiklin (TET), trimetoprim+sulfametoksazol (TS), vancomisin (VA)] olan dirençlilikleri ve duyarlılıkları Kirby-Baur disk difüzyon metoduyla değerlendirilmiştir. SB besiyerinden izole edilen 79 Enterococcus izolatının tümü okzasilin' e (%100) dirençli olduğu belirlenirken imipenem Trimetoprim+sulfametoksazol vestreptomisin (%96), tetrasiklin (%81) rifampisin (%71), eritromisin (%47), gentamisin (%38) seftriakson (%13), ampisilin (Vol2),siproflaksasin (%9), teikoplanin (%6), kloramfenikol (%2) oranlarında dirençli tespit edilmiştir. SBV besiyerinden izole edilen 27 Enterococcus izolatı okzasilin, imipenem, streptomisin ve trimetoprim^ulphametoksazol'e %100 oranında dirençlilik göstermiştir. Diğer antibiyotiklere karşı dirençlilik incelendiğinde ise rifampisin (%70), gentamisin (%37), eritromisin (%30), ampisilin (%15), teikoplanin (%15), ve seftriakson ve kloramfenikol (%4) değişen oranlarda dirençlilik göstermiştir. Çalışmamızda vankomisin direnci saptanmamıştır. SBV besiyerinden izole edilen 1 E. faecium izolatı vankomisine orta hassas olarak tespit edilmiştir. Bilim Kodu: Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 401.03.01 Çiğ tavuk, Enterococcus, vankomisin, antibiyotik direnci 86 Yrd. Doç. Dr. Sumru ÇITAK
Özet (Çeviri)
m ISOLATION, RESISTANCE TO VANCOMYCIN AND SENSITIVITY TO OTHER ANTIBIOTICS FROM CHICKEN SAMPLES (M.Sc. Thesis) Ayşegül MENDİ GAZIUNIVERSITY INSTITUE OF SCD2NCE December, 2004 ABSTRACT In this study, 69 raw chicken samples collected from variou supermarkets of Ankara between 21.04.2003-18.05.2004. 106 Enterococus were isolated and identified. 79 isolates were identified as 46(%58) E. faecalis, 23 (%29) E. faecium, 6 (%8) E. hirae/dispar, (%1) E. mundti, 2 (%3) E. durans 1 (%l)'i E. sulfureus from SB agar and of the 27 Enterococcus isolates were 10 (%37) E. faecalis, 12 (%44) E. faecium, 2 (%7) E. mundti, 1 (%4) E. hirae/dispar, 1 (%4) E. avium, 1 (%4) E. raffinososus from SBV (6 |xg/ml vancomycine) agar. Species were examined for different antibiotic [Ampisilin (AM), siproflaksasin (CD?), eritromisin (E), gentamisin (CN), imipenem (D?), Kloramfenikol ( C ), Okzasilin (OX), rifampisin (RF), seftriakson (CRO), streptomisin (S), teikoplanin (TEC), tetrasiklin (TET), trimetoprim+sulfametoksazol (TS), vancomisin (VA)] susceptibilities by Kirby-Baur disk difusion method. It was established that all Enterococcus species isolated from SB Agar were resistant to okzasilin (%100) white the resistance ranges differ to imipenem Trimetoprim+suHametoksazol and streptomisin (%96), tetrasiklin (%81) rifampisin (%71), eritromisin (%47), gentamisin (%38) seftriakson (%13), ampisilin (%12),siproflaksasin (%9), teikoplanin (%6), kloramfenikol (%2) All Enterococcus species isolated from SBV Agar were resistant to okzasilin, imipenem, streptomisin and trimetoprim+sulphametoksazol 100%. 27 Enetrococcus species showedIV resistannce to rifamplsin (%70), gentamisin (%37), eritromisin (%30), ampisilin (%15), teikoplanin (%15), seftriakson and kloramfenikol (%4) respectively. We could not isolate VRE from raw chicken samples. 1 E. faecium isolate was intermediate to vancomycin isolted from SBV Agar. Science Code Key Words Page Number Adviser 401.03.01 Chicken, Enterococcus, vancomycin, antibiotic resistance 86 AssocBoc. Dr. Sumru ÇITAK