Designing smart cities: Understanding barriers and opportunities in the integration of smart city technologies
Akıllı şehirlerin tasarlanması: Akıllı şehir teknolojilerinin entegrasyonunda engellerin ve fırsatların anlaşılması
  1. Tez No: 1017150
  2. Yazar: İPEK ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Akıllı şehirlerin geliştirilmesinde, zorlukların üstesinden gelebilecek ve akıllı şehir entegrasyonundan doğan potansiyel fırsatlardan yararlanabilecek çok disiplinli bir yaklaşım benimsemek hayati önem taşımaktadır. Günümüzde şehirler, Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (YZ), büyük veri, sensörler ve yönetim sistemleri gibi teknolojileri kullanmaktadır. Bununla birlikte, bu teknolojilerin şehirlere entegrasyonu süreci, birlikte çalışabilirlik sorunları, veri güvenliği ve gizlilik endişeleri, yönetimdeki sınırlamalar, dijital uçurum, finansal kaynak eksikliği ve yetersiz vatandaş katılımı gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Aynı zamanda, bu teknolojiler sürdürülebilir kentsel yönetim, güvenlik, enerji verimliliği, afet yönetimi ve hizmetler için fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, akıllı şehir entegrasyonu sorununun yalnızca bir dönüşüm perspektifinden değil, aynı zamanda yönetim ve tasarım unsurlarını da içeren çok boyutlu bir perspektiften ele alınması gerektiğini savunacaktır. Bu araştırmada uygulanan metodoloji, literatür taramaları, vaka çalışmalarının karşılaştırmalı analizi ve kavramsal bir sistemin oluşturulmasını içeren nitel ve tasarım tabanlı bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın sonuçlarının gösterdiği gibi, geliştirilen sistem akıllı bir kentsel merkez, sensör tabanlı altyapı, belediye veri platformu ve vatandaşlar için bir mobil uygulama içerecektir. Sistem, hem şehirdeki normal günlük yaşamda hem de afetler sırasında veri akışı, vatandaş etkileşimi ve kentsel yönetim için fırsatlar sunmaktadır. Tasarlanan sistem, afetlere hazırlık, müdahale ve yeni koşullara uyum sağlama işlevleriyle şehirlerin dayanıklılığına katkıda bulunabilir. Araştırma sonuçları, akıllı şehirlerin teknoloji entegrasyonunun yanı sıra tasarım ve katılımcı yaklaşımlar kullanılarak inşa edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the development of smart cities, it is crucial to adopt a multidisciplinary approach that can overcome challenges and capitalize on the potential opportunities arising from smart city integration. Today, cities utilize technologies such as the Internet of Things (IoT), Artificial Intelligence (AI), big data, sensors, and governance systems. However, the process of integrating these technologies into cities faces challenges such as interoperability issues, data security and privacy concerns, limitations in governance, the digital divide, lack of financial resources, and insufficient citizen participation. At the same time, these technologies offer opportunities for sustainable urban governance, security, energy efficiency, disaster management, and services. This study will argue that the issue of smart city integration should be addressed not only from a transformation perspective but also from a multidimensional perspective that includes governance and design elements. The methodology applied in this research is a qualitative and design-based approach involving literature reviews, comparative analysis of case studies, and the creation of a conceptual system. As the results of this study demonstrate, the system developed will comprise a smart city center, a sensor-based infrastructure, a municipal data platform and a mobile app for citizens. The system provides capabilities for data flow, interaction with citizens and urban management, both in the city's normal daily life and in the event of a disaster. The designed system can contribute to the resilience of cities with its functions of disaster preparedness, response, and adaptation to new conditions. Research findings indicate that smart cities should be built using design and participatory approaches, as well as through the integration of technology.