Kocaeli ili içme suyu dağıtım sisteminin hidrolik analizi ve optimizasyonu
Hydraulic analysis and optimization of the drinking water distribution system of Kocaeli province
  1. Tez No: 1017156
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT, DR. ZİYA GÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli İli içme suyu dağıtım sisteminin hidrolik açıdan analiz edilmesi, mevcut sistemde yaşanan ve ileride oluşması muhtemel problemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kocaeli ilinde artan nüfus, sanayileşme ve mevsimsel tüketim değişimleri, özellikle yaz aylarında su dağıtım sistemleri üzerinde önemli baskılar oluşturmaktadır. Bu durum, bazı depolara yeterli suyun ulaştırılamaması, basınç düşümleri ve işletme verimliliğinde azalma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Çalışma kapsamında, Kocaeli iline ait su dağıtım sistemi incelenmiş; ana isale hatları, branşman hatları, depolar, boru çapları, boru malzemeleri, kotlar ve pompa istasyonlarına ait veriler kullanılarak hidrolik bir model oluşturulmuştur. Hidrolik analizler, Excel ortamında geliştirilen ve makro destekli hesaplama araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, tüketimlerin zamana bağlı değişkenliğini temsil edebilmek amacıyla depo talepleri için olasılıksal bir yaklaşım benimsenmiş ve 15 dakikalık zaman adımlarında talep karakteristikleri modellenmiştir. Farklı talep karakterine sahip depoların analiz edilmesiyle, sistemdeki darboğazların sınırlı boru kapasitesi ve değişken tüketim profilleri ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, su dağıtım sistemlerinin hidrolik olarak modellenmesinin ve talep belirsizliklerini dikkate alan yöntemlerin kullanılmasının, sistem davranışının daha gerçekçi değerlendirilmesi ve sürdürülebilir işletme açısından kritik öneme sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to hydraulically analyze the drinking water distribution system of Kocaeli Province and to identify existing and potential future problems within the system. Increasing population, industrialization, and seasonal variations in water consumption in Kocaeli Province place significant pressure on the water distribution system, particularly during the summer months. This situation may lead to problems such as insufficient water supply to some reservoirs, pressure drops, and reduced operational efficiency. Within the scope of the study, the water distribution system of Kocaeli Province was examined, and a hydraulic model was developed using data related to main transmission lines, branch lines, reservoirs, pipe diameters, pipe materials, elevations, and pumping stations. Hydraulic analyses were carried out using macro-supported calculation tools developed in the Excel environment. In addition, in order to represent the time-dependent variability of water consumption, a probabilistic approach was adopted for reservoir demands, and demand characteristics were modeled at 15-minute time intervals. By analyzing reservoirs with different demand characteristics, it was determined that the bottlenecks in the system are associated with limited pipeline capacity and variable consumption profiles. As a result of the study, it was observed that the hydraulic modeling of water distribution systems and the use of methods that take demand uncertainty into account are critically important for a more realistic evaluation of system behavior and for sustainable operation.