Çocukluk çağı travmalarının ve kendiliknesnesi ihtiyacının cinsel sadizm, mazoşizm ve fetişizm üzerine etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of childhood traumas and selfobject needs on sexual sadism, masochism and fetishism
- Tez No: 1017163
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmaları ve kendiliknesnesi ihtiyaçlarının cinsel sadizm, cinsel mazoşizm ve fetişizm eğilimleri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve ruhsal tanı varlığı gibi demografik değişkenlerin söz konusu eğilimler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 423 yetişkin birey oluşturmaktadır. Veriler, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri ile Cinsel Sadizm, Cinsel Mazoşizm ve Fetişizm Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizlerde korelasyon, bağımsız örneklem t-testi ve hiyerarşik regresyon yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, cinsel sadizm ve cinsel mazoşizmin çocukluk döneminde maruz kalınan cinsel istismar ile anlamlı biçimde ilişkili olduğunu; diğer çocukluk çağı travma türlerinin bu eğilimleri yordamadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, kendiliknesnesi ihtiyaçlarının çocukluk çağı travmaları ile cinsel sadizm ve mazoşizm arasındaki ilişkide kısmi aracı bir rol üstlendiği bulunmuştur. Buna karşılık, fetişizm eğiliminin çocukluk çağı travmalarıyla ilişkili olduğu ancak kendiliknesnesi ihtiyaçları ile daha sınırlı ve farklılaşan bir ilişki örüntüsü sergilediği belirlenmiştir. Genel olarak elde edilen bulgular, cinsel sadistik, mazoşistik ve fetişistik eğilimlerin gelişiminde erken dönem çocukluk yaşantıları ve kendilik yapılanmasının belirleyici ve önemli bir rol üstlendiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between childhood trauma and selfobject needs with tendencies toward sexual sadism, sexual masochism, and fetishism. In addition, the effects of demographic variables—including gender, educational level, marital status, and the presence of a psychiatric diagnosis—on these tendencies were evaluated. The sample consisted of 423 adult individuals who voluntarily participated in the study and were recruited using a convenience sampling method. Data were collected using the Childhood Trauma Questionnaire, Selfobject Needs Inventory and the Sexual Sadism, Sexual Masochism, and Fetishism Scale. Correlation analysis, independent samples t-tests, and hierarchical regression analyses were employed to analyze the data. The findings indicate that sexual sadism and sexual masochism are significantly associated with childhood sexual abuse, whereas other types of childhood trauma do not significantly predict these tendencies. Furthermore, selfobject needs were found to play a partial mediating role in the relationship between childhood trauma and sexual sadism and masochism. In contrast, fetishistic tendencies were associated with childhood trauma; however, their relationship with selfobject needs appeared to be more limited and differentiated. Overall, the results suggest that early childhood experiences and the organization of the self play a significant and determining role in the development of sexual sadistic, masochistic, and fetishistic tendencies.