Türkçe eğitiminde dijital eğitsel oyun temelli etkinlikönerileri
Digital educational game based activity suggestions in Turkish education
- Tez No: 1017164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KÜÇÜKLER KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin eğitim ortamlarında yaygınlaşması ve özgün materyale ulaşma, materyal üretme konusunda sınırlılıklar yaşanması öğretim programlarında yer alan öğrenme çıktılarının dijital ortamlara aktarılmasını gerekli hale getirmiştir. Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi duyduğu dijital oyunların eğitim amaçlı kullanımına yönelik çalışmaların artmasına rağmen Türkçe dil becerileri temel alınarak geliştirilen örneklerin sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, 2024 Türkçe Öğretim Programı hedef temaları ve öğrenme çıktıları doğrultusunda beşinci sınıf öğrencilerine yönelik dijital eğitsel oyun temelli etkinliklerin geliştirilmesi ve bu etkinliklerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma temel nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bir materyal geliştirme çalışmasıdır. Araştırma sürecinde öncelikle dijital eğitsel oyunlar ve Türkçe öğretiminde oyun kullanımına ilişkin alan yazını incelenmiş, sonrasında 2024 Türkçe Öğretim Programı'nda yer alan temalar ve öğrenme çıktıları analiz edilmiştir. Bu doğrultuda programda beşinci sınıf seviyesinde yer alan altı temaya yönelik altı dijital eğitsel oyun geliştirilmiş ve geliştirilen oyunların öğretim programına uygunluğu, içerik özellikleri, görsel tasarımı, etkileşim yapısı ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla uzmanlardan görüş alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2024 Türkçe Öğretim Programı ve dijital eğitsel oyun geliştirmeyle ilgili alan yazını kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda geliştirilen dijital eğitsel oyun temelli etkinliklerin öğrenme çıktılarıyla yüksek düzeyde uyumlu olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte bazı etkinliklerde yönerge açıklığı, geri bildirim araçları ve kullanıcı deneyimlerine ilişkin geliştirilmesi gereken yönler tespit edilmiş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Araştırmanın, 2024 Türkçe Öğretim Programı'ndaki öğrenme çıktılarının dijital oyun temelli etkinliklere dönüştürülmesine yönelik örnek uygulamalar sunması ve Türkçe öğretiminde kullanılabilecek dijital materyal geliştirme çalışmalarına katkı sağlaması bakımından alan yazınına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread integration of digital technologies into educational environments, together with the limitations encountered in accessing and producing original instructional materials, has made it necessary to transfer the learning outcomes included in curricula into digital environments. Although studies on the educational use of digital games, which attract considerable student interest, have increased in recent years, examples developed on the basis of Turkish language skills remain limited. This study was conducted to develop and evaluate digital educational games for fifth-grade students in line with the target themes and learning outcomes of the 2024 Turkish Language Curriculum. The research was designed as a material development study conducted within the framework of the basic qualitative research method. During the research process, the relevant literature on digital educational games and the use of games in Turkish language teaching was first reviewed. Subsequently, the themes and learning outcomes included in the 2024 Turkish Language Curriculum were analyzed. Based on this analysis, six digital educational games were developed for the six themes included at the fifth-grade level of the curriculum. Expert opinions were then obtained to evaluate the developed activities in terms of their alignment with the curriculum, content characteristics, visual design, interaction structure, and applicability. The 2024 Turkish Language Curriculum and the relevant literature on digital educational game development were used as data collection sources in the study. The qualitative data obtained were analyzed through thematic analysis. The findings revealed that the developed digital educational game-based activities were highly compatible with the intended learning outcomes. However, several areas requiring improvement were identified, including the clarity of instructions, feedback mechanisms, and user experience features. Necessary revisions were subsequently made in line with expert feedback. It is believed that this study will contribute to the literature by providing sample applications for transforming the learning outcomes of the 2024 Turkish Language Curriculum into digital game-based activities and by supporting future digital material development efforts for Turkish language teaching.