Mantar yönetim tarzı algısının iş yeri maneviyatı ve örgütsel stres üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mushroom management style perception on workplace spirituality and organizational stress
  1. Tez No: 1017184
  2. Yazar: MELİH PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Örgüt ortamlarında çalışanlar ve yöneticiler arasında ortaya çıkan etkileşim, iş başarısı üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçlar oluşturabilmektedir. Ayrıca bu ikili ilişki, çalışanların işe ve iş ortamına yönelik algılarını da etkileyebilmektedir. Yöneticilerin, çalışanları amaçlara doğru yönlendirmek için kullandığı yönetim tarzı çalışanların iş performansına, işe olan bağlılıklarına ve iş ortamındaki davranışlarına kadar pek çok konuda oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu tezde mantar yönetim tarzı, iş yeri maneviyatı ve örgütsel stres bağlamında incelenmiştir. Mantar yönetim tarzına sahip yöneticiler, çalışanları ile çok sınırlı bilgi paylaşan, onları kararlara katmayan ve çalışanları karanlıkta tutan bir yaklaşım sergilemektedirler. Bu yönetim tarzının, çalışanların işyerinde anlam bulma, değerli hissetme ve aidiyet duygularını kapsayan iş yeri maneviyatı ve çalışanın örgütsel ortamdan doğan fiziksel, psikolojik ve davranışsal gerilimli durumunu ifade eden örgütsel stres ile olan ilişkisinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Mantar yönetim tarzı algısının iş yeri maneviyatını ve iş stresini etkileyeceği varsayımına dayalı olarak yürütülen çalışmada ayrıca demografik özelliklere göre değişkenle yönelik algının farklılık gösterip göstermeyeceğinde araştırılacaktır. Araştırmada veri toplamak için anket tekniği kullanılmıştır. Yüz yüze toplanan anketler SPSS26 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Veriler Düzce ilinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren büyük işletme statüsüne sahip işletmelerin çalışanlarından toplanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile oluşturulan örneklemden toplanan verilerin analizi sonucunda, mantar yönetim tarzı algısının iş yeri maneviyatını olumsuz yönde etkilediği; örgütsel stresi ise varsayılanın aksine azaltıcı yönde etki yaptığı görülmüştür. Demografik özellikler açından da değişkenlere yönelik eğilimler anlamlı şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interaction that emerges between employees and managers in organizational environments can produce both positive and negative outcomes on job performance. Additionally, this bilateral relationship can influence employees' perceptions of their work and workplace. The management style that managers use to direct employees toward organizational goals has a significant impact on many aspects, including employees' job performance, their commitment to work, and their behavior in the workplace. In this thesis, the mushroom management style is examined within the context of workplace spirituality and organizational stress. Managers who adopt a mushroom management style display an approach characterized by sharing very limited information with employees, excluding them from decision-making processes, and keeping them in the dark. The main objective of this study is to investigate the relationship between this management style and workplace spirituality which includes employees' sense of meaning, feeling valued, and belonging at work as well as organizational stress, which refers to the physical, psychological, and behavioral strain experienced by employees arising from the organizational environment. Based on the assumption that the perception of mushroom management style affects workplace spirituality and job stress, the study also examines whether perceptions of these variables differ according to demographic characteristics. The survey method was used to collect data in the research. The questionnaires, collected through face-to-face administration, were analyzed using the SPSS 26 data analysis program. The data were gathered from employees working in large-scale enterprises operating in the textile sector in the province of Düzce. As a result of the analysis of the data collected from a sample formed through convenience sampling, it was found that the perception of mushroom management style negatively affects workplace spirituality; however, contrary to expectations, it has a reducing effect on organizational stress. Furthermore, tendencies toward the variables differ significantly in terms of demographic characteristics.