Kamu Denetçiliği Kurumu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of the Ombudsman Institution and the Human Rights and Equality Institution of Türkiye
  1. Tez No: 1017196
  2. Yazar: İBRAHİM CAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR SEVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda Türkiye'de ulusal düzeyde insan haklarının korunması amacıyla kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ele alınmaktadır. Bu kapsamda her iki kurumun tarihsel olarak gelişim süreci, idari teşkilat içinde bulundukları yeri, teşkilat yapısı, görev ve yetkileri ve bu kurumlara başvuruların nasıl yapılacağı ile başvuru sonucu kurumların vereceği karar türleri detaylı şekilde incelenmiştir. Daha sonra bu iki kurum başta Paris Prensipleri olmak üzere uluslararası standartlara uygunluk açısından 11 farklı başlık altında değerlendirilip eksik ve eleştiriye açık yönleri ortaya koyularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the Ombudsman Institution (OI) and the Human Rights and Equality Institution of Turkey (HREIT), which were established to protect human rights at the national level in Turkey. Within this scope, the historical development of both institutions, their positions within the administrative organization, their organizational structures, duties and powers, application procedures, and the types of decisions rendered by these institutions upon application are analyzed in detail. Subsequently, these two institutions are evaluated under ten distinct headings regarding their compliance with international standards, particularly the Paris Principles; their deficiencies and criticized aspects are identified, and corresponding solution proposals are presented