Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarında engelli ayrımcılığı
Disability-based discrimination in the decisions of the Human Rights and Equality Institution of Türkiye and the Ombudsman Institution
  1. Tez No: 979742
  2. Yazar: ENDER SERDAR ÖNALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) kararlarında engelli ayrımcılığı hakkında verilen kararların engelli ayrımcılığı ile mücadele de etkin ve yeterli olup olmadığı incelenmiştir. Tezin içeriğinde ilk olarak: engelliliğin tanımı ve çeşitleri ele alınmıştır. Bu kısımda ayrıca hukuken kimlerin engelli sayılacağı da gözden geçirilmiştir. İkinci olarak: ayrımcılığın tanımı ve çeşitleri uluslararası hukuk ve Türk hukuku mevzuatına göre ele alınmıştır. TİHEK 'in kendi mevzuatına göre vermiş olduğu engelli ayrımcılığıyla ilgili kararlar da incelenmiştir. Aynı şekilde KDK'nın engelli ayrımcılığı hakkında verdiği kararlar da ele alınmıştır. Nihayetinde hem TİHEK hem de KDK kararlarının engelli ayrımcılığıyla mücadelede etkin ve yeterli koruma sağlayıp sağlamadığına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether the decisions rendered by the Human Rights and Equality Institution of Türkiye (TİHEK) and the Ombudsman Institution are effective and adequate in combating disability-based discrimination. The study first explores the definitions and categories of disability, including legal criteria for determining who qualifies as disabled. It then analyzes the concept and types of discrimination within the framework of both international and Turkish law. Subsequently, the decisions issued by TİHEK and the Ombudsman Institution concerning disability-related discrimination are assessed. Finally, the thesis evaluates whether these decisions provide sufficient and effective protection in addressing such discrimination.