Bibliometric analysis of the impact of artificial intelligence on supply chain management
Yapay zekanın tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkisinin bibliyometrik analizi
- Tez No: 955637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA TUĞBERK ARIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Scopus veri tabanından elde edilen verilere dayanarak, Yapay Zekâ'nın (YZ) Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) üzerindeki etkisini bibliyometrik bir analizle incelemektedir. Çalışma, 2020 ile 2024 yılının ilk çeyreği arasındaki araştırma yayınlarını kapsamakta olup, özellikle YZ'nin lojistik ve envanter yönetimindeki uygulamalarına odaklanmaktadır. Araştırma, TZY'de YZ entegrasyonunun giderek büyüyen kapsamını açıklamayı, yayın eğilimleri, coğrafi dağılım, önde gelen dergiler, konferanslar, ortaya çıkan konular ile etkili makaleler, yazarlar ve kurumların atıf analizlerini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, bu alandaki araştırma faaliyetlerinde ve yayınlarda kayda değer bir artış olduğunu göstermekte ve Yapay Zekâ'nın (YZ) Tedarik Zinciri Yönetimini (TZY) geliştirmedeki artan ilgisini ve önemini vurgulamaktadır. Ana bulgular, Makine Öğrenimi (MÖ), Derin Öğrenme (DÖ) ve üretken zıt ağlar gibi YZ tabanlı teknolojilerin verimlilik, öngörüsel analizler, otomasyon ve tedarik zinciri görünürlüğü sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, sürdürülebilir akıllı şehirler, gıda israfı yönetiminde keşifsel çalışmalar ve tersine lojistik gibi öncü kümelemeler tespit edilmiştir. Bu durum, YZ'nın TZY'deki çeşitli uygulamalarını ve faydalarını göstermektedir. Scopus Veri Tabanının tek bilgi kaynağı olarak seçilmesi, ilgili yayınların sayısını sınırlamakta ve diğer veri tabanlarında listelenen ilgili çalışmaları dışlamaktadır. Benzer durumlar, çalışma alanına parçalı bir bakış açısı sunmaktadır. Yine de bu çalışma, araştırmacılar, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, gelecekteki araştırma yönlerini belirlemelerine ve YZ ile TZY alanlarında yatırım yapılması gereken noktaları vurgulamalarına yardımcı olmaktadır. Çalışma, yalnızca mevcut akademik yayınlara odaklanarak YZ sistemlerinin yeteneklerini, avantajlarını ve TZY alanındaki genel etkilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, YZ tabanlı teknolojilerin yorumlanmasını ve bunların TZY'ye uygulanmasını vurgulamaktadır. Bu, YZ'nın bilinçli karar alma, ileri teknoloji dönüşümü ve ideal iş birliği ile sonuçlar üzerindeki etkisine dair bilgiler sunmaktadır. Buna ek olarak, ilgili konular üzerine daha fazla analiz yapılması gerektiği belirtilmektedir. Yazar, YZ'nın yenilikçi yeteneklerinin tam entegrasyonunun ve TZY alanındaki kullanımının, akademisyenler ve uygulayıcıların iş birliği ve ortak çalışmalarıyla sağlanacağına inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a bibliometric analysis of the impact of Artificial Intelligence (AI) on Supply Chain Management (SCM) based on data extracted from the Scopus database. The study covers research publications from 2020 to the first quarter of 2024, with a particular focus on the applications of AI in logistics and inventory management. This research aims to explain the growing landscape of AI integration in SCM by a detailed examination of publication trends, geographical distribution, key journals, conferences, emerging topics, and citation analysis of influential papers, authors, and institutions. The results demonstrate a notable increase in research activity and publications in this field, highlighting AI's growing interest and importance in enhancing SCM. Key findings point out that AI-based technologies like Machine Learning (ML), Deep Learning (DL), and generative adversarial networks create efficiency, predictive analytics, automation, and supply chain visibility. Moreover, the analysis recognizes a number of leading clusters, including sustainable smart cities, exploratory studies in food waste management, and reverse logistics. It shows AI's diverse applications and benefits in SCM. The Scopus Database's selection as a single source of information limits the number of relevant publications and excludes relevant studies listed in other databases. Similar cases display a fragmentary view of the study landscape. Still, the study offers valuable knowledge for researchers, policymakers, and practitioners. In addition, it helps them determine future research directions and underscores areas for investment in AI and SCM. The study exclusively focuses on the existing academic publications to reveal AI systems' capacities, advantages, and overall impact on the SCM domain. In addition, it underlines the interpretation of AI-based technologies and their implementation into SCM. It gives knowledge regarding AI's impact on informed decision-making, advanced technology transformation, and ideal collaboration and outcome. Moreover, the need for further analysis of related topics is highlighted. The author has faith in collaboration and teamwork by scholars and practitioners. Their joint work ensures the complete integration of AI's innovative capabilities and their usage in the SCM domain.