Gösterge panelinin tedarik zinciri yönetimi bağlamındaki karar süreçlerine etkisi üzerine bir ampirik araştırma
An empirical research on the impact of the dashboard on decision processes in the context of supply chain management
  1. Tez No: 643562
  2. Yazar: YÜKSEL YURTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, taktik seviyede çalışan bölüm yöneticilerinin, yinelemeli karar verme noktalarında gerçek zamanlı, doğru ve hızlı bilgiye erişebilecekleri, iş zekâsı alt yapısına sahip karar destek modeli tasarımı amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer bir amacı da, geliştirme sürecinin ve ortaya koyulan modelin, farklı departmanlara örnek oluşturmasıdır. Çalışma, imalat yapan ve üretim yazılımları geliştiren iki firmanın, verileri ve görüşlerinin desteği ile yürütülmüştür. Çalışma sırasında hem nitel hem de nicel araştırma yaklaşımları kullanılmıştır. Nicel yaklaşımda operasyonel verilerinin rafine edilmesi, konsolidasyonu ve görselleştirilmesi sağlanmıştır. Verilerin yeterli olmadığı durumda, uygulama alanından veri toplayarak ve çoğaltma yapılarak sonuca gidilmiştir. Kullanıcı ile doğrudan görüşme yoluyla, kısmen nitel bir araştırma stratejisine dayanmaktadır. Model işletmelerin satın alma süreçlerinde, karar alıcıların tedarikçi değerlendirme bağlamında, izleme ve kontrol görevleri çerçevesinde sınırlandırılarak, yapılandırılmıştır. Bu çalışma, gösterge paneli enstrümanı, yapay bağışıklık sistemi ve veri madenciliği tekniklerini kullanarak, üretim yapan işletmelerde biriken verilerin analizi ve paylaşımı için, yeni bir model yaklaşımı sunar. Taktik seviyede yöneticilere destek amacıyla, tedarik zinciri yönetim sistemlerine bütünleşik olarak, yeni nesil iletişim araçları ile karar vermede, yinelemeli destek olabilecek modelin, gerçek zamanlı doğru ve hızlı bilgi desteği sağlayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design a decision support model with business intelligence infrastructure, where department managers working at tactical level can access real-time, accurate and fast information at iterative decision-making points. Another purpose of the study is that the development process and the model introduced are examples of different departments. The study was carried out with the support of the data and opinions of two companies that manufacture and develop production software. Both qualitative and quantitative research approaches were used during the study. In the quantitative approach, operational data has been refined, consolidated and visualized. In cases where the data is not sufficient, the result is obtained by collecting data from the application area and replicating. It is based in part on a qualitative research strategy, through direct consultation with the user. The model is structured in the purchasing processes of the enterprises, in the context of supplier evaluation of decision-makers, within the framework of monitoring and control tasks. This study presents a new model approach for the analysis and sharing of data accumulated in manufacturing enterprises using the instrument panel instrument, artificial immune system and data mining techniques. It has been observed that the model, which can be recursive support in decision making with the new generation communication tools integrated with the supply chain management systems in order to support the managers at the tactical level, can provide accurate and fast information support in real time.