Doğa izlenimlerinden plastik dile
- Tez No: 21196
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET“Doğa izlenimlerinden plastik dile”adlı raporda, çıkış noktası olarak doğa konusu ele alınmış ve bunlar resmin plastik sorunları içinde incelenmiştir. Doğadan alman izlenimler ve doğa ile ilgili yaşantılar aracılığı ile doğa biçimlerini sanat biçimlerine dönüştürmeye ve kişinin kendini ifade etmesine olanak tanıyan plastik bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Doğa-sanatçı ilişkisi, sanatçının sezgisi, kişilik yapısı, algılama gücü gibi yaratıcılığı etkileyecek faktörlerin yanı sıra algılama, soyutlama gibi kavramlar üzerinde durulmuş, bu konuya ışık tutmuş sanatçıların sanat anlayışları ve yapıtları araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında doğadan seçilen nesnelerin ve doğa görüntülerinin yorumlanmalarına ve soyutlanmalarına yer verilmiştir. Resimlerin kendi plastik çözümlenmeleri sırasında, farklı plastik endişeler ön plana çıkmıştır. Bunlar, bazen bir biçim, bazen bir leke, bazen bir renk, bazen da çizgi, plan, mekân gibi endişelerdir. Çalışmalarda çoğunlukla yağlıboya kullanılmış, taslak yapılmadan, resmin yapılış süreci ve heyecanı içinde, deneyerekve değiştirerek, sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Her yeni denemede daha önce kurulmamış ilişkileri kurabilme çabası, kendiliğinden, bir soyutlamayı da beraberinde getirmiştir. Ancak bütün resimlerde doğaya ait izler az veya çok var olmaya devam etmiş ve bu nedenle çalışmalarda birbirini izleyen bir bütünlük söz konusu olmuştur. Bu çalışmada, birinci bölümde konu kuramsal bağlamda ele alınmış, ikinci bölümde ise yapıtlarla ilgili açıklamalara yer verilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the report entitled“From Nature to Plastic Expression”the point of departure is nature end the problems of plastik expression in painting is discussed. This study aims to define a plastic expression which will enable mankind to express himself/herself and to formulate a way of creating art forms by means of the impressions created by nature and his/her experiences. The elements which effect the artist's creativity, such as the relationship between the artist and nature, the artist's intuition, personality and perception have been studied, as well as perception in general and abstaction. Moreover, the artists and their works have also been examined so as to shed light on the subject. The study also includes the interpretation and the abstraction of a few objects taken from nature. In the plastic expression of the pictures it different plastic concerns were observed. These concerns were expressed in the form of a figure, a dot, a colour, a line, plan or place. In these works basically oilpaints were used without any sketch, and the artists have strived to arrive a final form iiithrough trial and error during the process of painting, experiencing the excitement of creation. In each version the effort to establish new relations has naturally given rise to an abstraction. But in all works there were traces of nature more or less, and therefore there was a continuitiy in the versions. In this study the first section deals with the subject theoretically and the second section embodies the examination of the paintings. iv