Baltık Kuru Yük Endeksi ve makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkinin panel veri analizi ile değerlendirilmesi: APEC ülkeleri üzerine bir uygulama
Evaluation of the relationship between Baltic Dry Index and macroeconomic indicators with panel data analysis: An application on APEC countries
  1. Tez No: 1017205
  2. Yazar: MESUT SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Marine, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Denizyolu taşımacılığı piyasasının ve küresel ticaretin temel göstergelerinden biri olan Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI), küresel ekonomik hareketliliği yansıtma potansiyeli nedeniyle uluslararası ekonomi ve lojistik literatüründe sıklıkla incelenmektedir. Bu çalışmada, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üyesi 15 ülkenin 1994-2023 dönemine ait verileri kullanılarak, BDI ile seçilmiş makroekonomik göstergeler arasındaki uzun dönemli ve nedensellik ilişkileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Modelde bağımsız değişken olarak ekonomik büyüme, dış ticaret açıklığı, reel döviz kuru, ekonomik belirsizlik ve jeopolitik risk verileri dikkate alınmıştır. Panel veri setinin karakteristik yapısına uygun olarak gerçekleştirilen aşamalı ekonometrik analizler neticesinde; ekonomik büyüme, dış ticaret açıklığı ve reel efektif döviz kurunun Baltık Kuru Yük Endeksi üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Buna karşılık, ekonomik politika belirsizliği ve jeopolitik risk unsurlarının endeks üzerinde negatif yönlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, denizyolu taşımacılığı piyasasının makroekonomik genişlemelerden olumlu etkilenirken, küresel ve bölgesel risk faktörlerine karşı yüksek hassasiyet gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma; dinamik bir yapıya sahip olan APEC bölgesindeki makroekonomik parametreler ile küresel nakliye endeksleri arasındaki etkileşimi eş anlı olarak hem ekonomik genişleme hem de belirsizlik/risk boyutlarıyla ele alması bakımından literatürdeki mevcut boşluğu doldurmakta ve sektörel risk yönetimi stratejilerine ampirik bir zemin kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Baltic Dry Index (BDI), a key indicator of the maritime transport market and global trade, is frequently studied in international economics and logistics literature due to its potential to reflect global economic activity. This study examines the long-term and causal relationships between the BDI and selected macroeconomic indicators using panel data analysis, employing data from 15 Asia Pacific Economic Cooperation (APEC) member countries for the period 1994-2023. Economic growth, trade deficit, real exchange rate, economic uncertainty, and geopolitical risk data were considered as independent variables in the model. Stepwise econometric analyses, conducted in accordance with the characteristic structure of the panel data set, revealed that economic growth, trade deficit, and the real effective exchange rate have positive and statistically significant effects on the Baltic Dry Index. Conversely, economic policy uncertainty and geopolitical risk factors were found to have a negative impact on the index. These findings indicate that the maritime transport market is positively affected by macroeconomic expansions while exhibiting high sensitivity to global and regional risk factors. This study; This study fills a gap in the literature by simultaneously examining the interaction between macroeconomic parameters in the dynamic APEC region and global transportation indices, considering both economic expansion and uncertainty/risk dimensions, and provides an empirical basis for sectoral risk management strategies.