Ceza muhakemesinde hâkim ve savcılara tanınan hukuki güvenceler
Legal guarantees granted to judges and prosecutors in criminal proceedings
- Tez No: 1017224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nda hâkim ve savcılar için özel yargılama usulü öngörülmektedir. Söz konusu Kanunda; hâkim ve savcıların görevlerinden doğan veya görevleri sırasında işledikleri suçlar, kişisel suçları ve ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçüstü hali olmak üzere 3 farklı özel yargılanma usulleri düzenlemiştir. Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun yanı sıra, çeşitli özel kanunlarla da üst dereceli mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların yargılanma usullerine ilişkin hükümler getirilmiştir. Hâkim ve savcılar hakkında uygulanacak koruma tedbirleri konusunda da hem Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nda hem de ilgili özel kanunlarda ayrı düzenlemeler mevcuttur. Bu çalışmada; yakalama, gözaltına alma, arama ve tutuklama tedbirlerinin yanı sıra, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirinin de hâkim ve savcılar hakkındaki uygulama esasları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Judges and Prosecutors Law No. 2802 provides for a special trial procedure for judges and prosecutors. This law regulates three different special trial procedures: crimes arising from or committed by judges and prosecutors in the course of their duties, personal crimes, and cases of flagrant offenses falling within the jurisdiction of the High Criminal Court. In addition to the Judges and Prosecutors Law, various special laws also contain provisions regarding the trial procedures for judges and prosecutors serving in higher courts. There are also separate regulations in both the Judges and Prosecutors Law and relevant special laws concerning protective measures to be applied to judges and prosecutors. This study examines the application principles of measures such as arrest, detention, search, and imprisonment, as well as the monitoring of communications conducted via telecommunications, in relation to judges and prosecutors.