Kırgızistan'daki Orta Çağ yerleşimleri (VI. ve XIII. yüzyıl)
Medieval settlements in Kyrgyzstan (VI. and XIII. century)
  1. Tez No: 1017254
  2. Yazar: VARLIK TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kırgızistan coğrafyasında VI-XIII. yüzyıllar arasında gelişim gösteren Orta Çağ yerleşimleri tarihsel, coğrafi ve arkeolojik veriler ışığında incelenmiştir. Araştırmada, söz konusu yerleşimlerin oluşum süreçleri, mekânsal örgütlenmeleri, ekonomik işlevleri ve kültürel yapıları değerlendirilmiş, ilk kentleşme evresinden Moğol istilalarına kadar geçen süreçte meydana gelen topografik, ticari, kültürel ve etnografik değişimler ele alınmıştır. Çalışmalar, Kırgızistan'daki Orta Çağ yerleşimlerinin kökenlerinin V-VI. yüzyıllara kadar uzandığını göstermektedir. Erken dönemlerde temelleri atılan bu yerleşim dokusu, Göktürkler döneminde belirgin bir gelişme göstermiş, Karahanlılar döneminde ise hem sayı hem de işlev bakımından daha örgütlü bir kentleşme sürecine dönüşmüştür. Arkeolojik ve tarihsel veriler, yerleşimlerin zanaat üretimi, madencilik, ticaret, tarım ve idarî işlevler gibi farklı dinamikler doğrultusunda şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte tarım, hemen hemen bütün yerleşimlerde ekonomik yaşamın temel unsurlarından biri olarak varlığını sürdürmüştür. Ak-Beşim (Suyab), Krasnaya Reçka (Nevaket) ve Burana (Balasagun) gibi merkezlerin yalnızca ekonomik ve ticari özellikleriyle değil, aynı zamanda siyasî ve idarî rolleriyle de öne çıktığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Kırgızistan'daki Orta Çağ yerleşimlerinin tek tip bir gelişim modeliyle açıklanamayacağını; aksine her bir merkezin coğrafi konumu, ekonomik kaynakları, kültürel çevresi ve siyasî işlevleri doğrultusunda farklılaşan çok katmanlı bir kentleşme sürecinin parçası olduğunu ortaya koymaktadır. Moğol istilalarıyla birlikte bu yerleşim sisteminde önemli kırılmalar yaşanmış ve bölgenin kentleşme dinamikleri yeni bir tarihsel evreye girmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, medieval settlements that developed in the territory of Kyrgyzstan between the 6th and 13th centuries were examined in light of historical, geographical, and archaeological data. The research evaluates the formation processes, spatial organization, economic functions, and cultural structures of these settlements, addressing the topographical, commercial, cultural, and ethnographic changes that occurred during the period spanning from the initial urbanization phase to the Mongol invasions. Research indicates that the origins of medieval settlements in Kyrgyzstan date back to the 5th and 6th centuries. This settlement pattern, whose foundations were laid in the early periods, underwent significant development during the Göktürk era and evolved into a more organized urbanization process-both in terms of number and function- during the Karakhanid period. Archaeological and historical data reveal that these settlements were shaped by various dynamics, including craft production, mining, trade, agriculture, and administrative functions. Nevertheless, agriculture remained a fundamental component of economic life in virtually all of these settlements. It is evident that centers such as Suyab/Ak-Beşim, Nevaket/Krasnaya Reçka, and Balasagun/Burana stood out not only for their economic and commercial characteristics but also for their political and administrative roles. In this context, the study demonstrates that medieval settlements in Kyrgyzstan cannot be explained by a uniform development model; rather, each center was part of a multi-layered urbanization process that varied according to its geographical location, economic resources, cultural environment, and political functions.