Hukuk Devleti ve Türkiye'de yargı bağımsızlığı
- Tez No: 101726
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET İnsanlık tarihi, özgürlüklere karşı, tecavüzlerle ve özgürlük uğruna yapılan mücadelelerle doludur. Modern devletin ve kamu hukukunun hedefi, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak olduğu gibi, hak ve özgürlükleri de olabildiğince güvence altına alacak çareleri bulmaktır. Araştırma konumuz, bu devasa sorunun sadece küçük bir boyutuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. Serbest seçim esasına dayanan ve çoğunluğun iradesini üstün kılmak, hak ve özgürlükleri güvence altına almak için iyi bir yönetim olan demokratik rejim tek başına her zaman bu gayeleri gerçekleştirmede yeterli değildir. Keyfi yönetimden korunmak, hak ve özgürlükleri güvence altına almak için kanun otoritesini tesis etmek de, demokrasi gibi tam olarak bu amacı gerçekleştirmede yeterli çözüm değildir. Hiç şüphesiz bireysel ve sübjektif kararların yerine yasa otoritesini kurmak azımsanmayacak bir gelişmedir. Fakat unutulmamalıdır ki, yasa da baskıcı bir yönetimin oluşmasında araç olarak kullanılabilir. Duguit'nin haklı olarak belirttiği gibi, çağdaş devletlerde, bir kaç yüz milletvekilinin oyu ile kabul edilen bir yasayı, Rousseau'nun benimsediği manada“toplumsal sözleşme”nin somutlaşması olarak kabul etmek, yasaları her türlü eleştirinin uzağında saymak“kanun'u, ”hukuk“ la eş tutmak yanlıştır. Kanunların da üstünde, bazı prensipler, bazı evrensel hukuk kuralları vardır ki bunlara uyulmadığı takdirde, hak ve özgürlükler tehlikeye düşebilir. Bunun için ”hukukun üstünlüğü“, ”hukuk devleti“ çalışmamızda temel ilke olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın altıncı bölümünde ”yargı bağımsızlığı“ ilkesi, hukuk devleti anlayışının olmazsa olmaz bir gereği olarak ele alınmış, Türk hukukunda yargı bağımsızlığı incelenmiştir. însan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nde kabul edilenV ”bağımsız ve tarafsız mahkemede yargılanma hakkı“ ya da ”adil yargılanma hakkı" yargı bağımsızlığı ilkesinin yakın zamandaki hukuki temelini oluşturur. Adaleti gerçekleştirmekle görevli hakim' in her şeyden önce özgür olması, adaleti sağlamanın en temel ön koşuludur. Türkiye'de yargının yeterince bağımsız olmadığı gerçeği hemen herkesçe kabul edilmektedir. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi de çeşitli kararlarında,Türkiye hakkında bu hususa değinmiştir. Çalışmamızın son bölümünde, çözüm önerileri açıklıkla aktarılmaya çalışılmıştır. Çağdaş Türk hukuk devletinin ve tam bağımsız yargının gerçekleşeceğine olan inancımla tez konusunun dikkate değer bulunacağım umarım.
Özet (Çeviri)
II ABSTRAC A STATE OF LAW AND THE INDEPENDENT ADMINISTRATION OF JUSTİCE IN TURKEY TOSUN, Yılmaz MASTER Of Arts Thesis Public Management Department The Advisor Of The Tehsis: Prof.Dr. ÜLKER, Halil The history of humanity is full of fights attacks against fredoms and fighst for fredom. The purpose of modern state and public law is to provide social order and security as well as to protect rights and fredoms. The purpose of our searching topic is to enlighten partly of this important problem. The democratic regime, which bases on free selection principles and is good government to regard willing of majority and to provide guarentee rights and fredoms, is not enough to realize this purposes by itself everytime. Also, to establish law authority for being protected and providing guarentee to the rights and fredoms is not syjiaent to realize these purposes exactly such as democracy. There is no doubt that it is an important development to establish law authority instead of individual decisions. However, we shouldn't forget that the law also might be used as a means of establishing a pressure government. As determined by Duguit, a law accepted by votes of several hundreds deputies is to give same meaning to act and law if you accept as being concretizion of social contract in meaning determined by Rousseau and not to want every kind of criticism to the acts. There are some principles andin some universal law rules over laws. If we can't obey these, rights and fredoms might be under danger. For this,“Preponderance of law”and“the state of law ”are to be considered main principle in our searching. In sixth section of searching the principle of“independency of judgement”was deal with as a primary condition of understanding the state of law and also independency of judgement in Turkish law was examined. The right of judge in independent and inpartial court or the right of being judged in fair, which was adopted in Europan Convention of Human Rights, forms the legal basis of the principle of independency of judgement in Turkey is not independent enough. This issue was mentioned in different decisions given by the European Human Rights Court. The last section of our searching the solution suggestions are presented that it may be useful. I believe tahat the modern Turkish law state and independent of judgement will reaize and I hope that subject of this thesis will be found note worty.