Serebrovasküler hastalık geçiren geriatrik hastalarda düşme korkusunun değerlendirilmesi
Assessment of the fear of falling in geriatric patients with cerebrovascular disease
  1. Tez No: 1017273
  2. Yazar: MEHMET TÖBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, serebrovasküler hastalık (SVH) geçiren geriatrik hastalarda düşme korkusunun değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel ve tek merkezli olarak yürütüldü. Araştırma, Aralık 2025–Mart 2026 tarihleri arasında Türkiye'nin Güneydoğusunda bulunan bir üniversite hastanesine başvuran ve örneklem hesabı güç analizi (alpha=0.05, güç=0.80) ile belirlenen 84 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmaya başlamadan önce etik kuruldan, ölçeğin geçerlik güvenirliğini yapan yazarlardan, çalışmanın yapılacağı kurumdan ve çalışmaya dahil edilen hastalardan gerekli izinler alındı. Çalışmanın verileri, Soru formu ve Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) kullanılarak toplandı. UDES toplam puanı 16–64 arasında değişmekte olup, 24 ve üzeri puan yüksek düşme korkusu olarak değerlendirilmektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi, iki grup için Bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla grup için ANOVA Varyans analizi ve Pearson Korelasyon Katsayısı uygulandı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Çalışma kapsamındaki Hastaların yaş ortalamasının 73,11±5,36 olduğu; tüm hastaların inme tanısı aldığı ve bu hastaların %13,1'inin daha önce inme geçirdiği ve %28,6'sının düşme öyküsüne sahip olduğu belirlendi. UDES toplam puan ortalamasının ise 46,73±6,59 olduğu ve hastaların düşme korkusunun yüksek düzeyde olduğu saptandı. Yaş, beden kütle indeksi, sigara ve alkol kullanımı, düşme sayısı ve hastalıkla ilişkili değişkenler ile UDES puanı arasında anlamlı ilişki bulunmadığı (p>0,05) saptandı. Sonuç olarak, SVH geçiren geriatrik hastalarda düşme korkusunun yüksek düzeyde olduğu, ancak incelenen değişkenlerin bu durumu anlamlı şekilde etkilemediği belirlendi. Bu doğrultuda, düşme korkusunu azaltmaya yönelik hemşirelik girişimlerinin planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive, cross-sectional, single-center study to evaluate the fear of falling in geriatric patients who had experienced cerebrovascular disease (CVD). The study was conducted with 84 patients who presented to a university hospital in southeastern Turkey between December 2025 and March 2026, with the sample size determined via power analysis (alpha=0.05, power=0.80). Before commencing the study, necessary permissions were obtained from the ethics committee, the authors who established the validity and reliability of the scale, the institution where the study was to be conducted, and the patients included in the study. The study data were collected using a questionnaire and the International Falls Efficacy Scale (FES-I). The total UDES score ranges from 16 to 64, and a score of 24 or higher is considered indicative of a high fear of falling. To evaluate the obtained data, the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test, the independent samples t-test (for two groups), ANOVA (for more than two groups), and the Pearson correlation coefficient were applied. The level of statistical significance was set at p<0.05. It was determined that the mean age of the patients included in the study was 73.11±5.36; all patients had a diagnosis of stroke, and 13.1% of them had a history of previous stroke, while 28.6% had a history of falls. was determined that the mean total UDES score was 46.73 ± 6.59 and that the patients' fear of falling was at a high level. It was determined that there was no significant relationship (p>0.05) between the UDES score and age, body mass index, smoking and alcohol use, number of falls, and disease-related variables. In conclusion, it was determined that geriatric patients who had experienced a cerebrovascular accident (CVA) exhibited high levels of fear of falling, although the variables examined did not significantly influence this condition. Accordingly, it may be recommended to plan nursing interventions aimed at reducing the fear of falling.