Akut serebrovasküler hastalık geçiren hastalarda temporal kas kalınlığının prognostik değeri: Prospektif gözlemsel bir çalışma
Prognostic value of temporal muscle thickness in patients with acute cerebrovascular disease: A prospective observational study
  1. Tez No: 930772
  2. Yazar: ŞEREF SEYİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AKUT SEREBROVASKÜLER HASTALIK GEÇİREN HASTALARDA TEMPORAL KAS KALINLIĞININ PROGNOSTİK DEĞERİ: PROSPEKTİF GÖZLEMSEL BİR ÇALIŞMA GİRİŞ: İnme, dünyada sakatlık ve ölüm oranlarında ikinci önde gelen nedenidir. Erken mortalite veya prognozun belirlenmesi tedavi kararının verilmesi, sonrasında alacağı rehabilitasyon gibi hizmetlerin planlanması açısından oldukça önemlidir. Çalışmamızın primer amacı akut iskemik inme hastalarında ölçülen temporal kas kalınlığının iskemik inmenin erken dönem mortalite ile ilişkisini değerlendirmek ve prognozunun erken tahmininde kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel klinik bir çalışma olarak planlanan çalışmamıza 15.11.2023 – 15.08.2024 tarihleri arasında S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine semptom başlangıcından sonraki ilk 24 saatte başvuran ve iskemik inme tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların çekilen beyin BT'de ki temporal kas kalınlıkları ile mortalite, NIHSS, GKS, PREMISE, mRS, FOIS, GOS skorları arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTİC VALUE OF TEMPORAL MUSCLE THİCKNESS İN PATİENTS WİTH ACUTE CEREBROVASCULAR DİSEASE: A PROSPECTİVE OBSERVATİONAL STUDY INTRODUCTİON: Stroke is the second leading cause of disability and death worldwide. Determining early mortality or prognosis is crucial for making treatment decisions and planning subsequent rehabilitation and other services. The primary aim of our study is to evaluate the relationship between temporal muscle thickness measured in acute ischemic stroke patients and early mortality in ischemic stroke, and to determine whether it can be used in early prognosis prediction. MATERIALS AND METHODS: Our study, planned as a single-center, prospective, observational clinical study, included patients who presented to the emergency department of S.B.U Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital between 15.11.2023 and 15.08.2024, within the first 24 hours of symptom onset, and were diagnosed with ischemic stroke. The relationship between the temporal muscle thicknesses on brain CT scans and mortality, NIHSS, GCS, PREMISE, mRS, FOIS, and GOS scores was evaluated.