Siyah alaca sütçü düvelerde serum anti müllerin hormon (AMH), uterus yıkantı ve serum laktat, akut faz proteinleri, pro/anti-inflamatuar sitokin düzeyleri ile subklinik endometritis oluşumu arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationships between serum anti-müllerian hormone (AMH), uterine lavage and serum lactate, acute phase proteins, pro/anti-inflammatory cytokine levels and the occurrence of subclinical endometritis in holstein friesian heifers
  1. Tez No: 1017275
  2. Yazar: MUSTAFA EREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ NAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Holştayn ırkı düvelerde anti müllerin hormon (AMH), laktat, akut faz proteinleri (AFP), pro/anti-inflamatuar sitokinler gibi biyokimyasal parametrelerin kan serumu düzeyleri ile subklinik endometritis (SKE) oluşumu arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca bu parametrelerin infertilitenin önemli bir nedeni olan SKE'nin önceden tespitinde erken tarama biyobelirteçleri olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmaktır. Araştırma kapsamında 11-13 aylık, gebe olmayan 250 Holştayn düveden önce AMH ölçümü için kan serumu toplandı ve düveler gebe bırakıldı. Doğumdan önce (D.Ö.-8) 8. ve (D.Ö. -4) 4. haftalarda akut faz proteinleri, laktat ve sitokin düzeylerini belirlemek amacıyla kan serumu örnekleri toplandı. Doğum sonrası (D.S.+4) 4. ve (D.S. +8) 8. haftalarda ise uterustan sitobrush tekniğiyle sitolojik örnekler alındı, kan serumları ve uterus yıkantı sıvıları toplandı. SKE tanısı, D.S +4. haftada sitolojik muayenede 200 hücre üzerinden hesaplanan polimorf nötrofil lökosit yüzdesinin (%PMN) ve diğer muayene bulgularının birlikte değerlendirilmesi ile konuldu. Postpartum(pp) 21-33. günlerde %PMN>%18 değeri SKE için eşik değer olarak kabul edildi. SKE grubu (n=15) ile sağlıklı kontrol grubu (n=15) karşılaştırıldığında, SKE'li hayvanlarda AMH düzeylerinin anlamlı ölçüde düşük olduğu saptandı ve istatiksel olarak anlamlı bir cutoff değeri belirlendi. D.S +4. haftaya ait uterus yıkantısıda IL-1β, IL-6, IL-10 ve haptoglobulin (Hp) düzeyleri SKE grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek bulundu. Doğum öncesi ve sonrası dönemlere ait kan serumu örneklerinde ölçülen tüm parametreler (IL-1β, IL-6, IL-8, IL-10, TNF-α, haptoglobin, SAA ve laktat) açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. D.S +8. haftaya ait uterus yıkantı sıvısında da benzer şekilde anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Tüm bulgular bütüncül olarak değerlendirildiğinde, postpartum dönemde SKE gibi yangısal süreçlerin önceden tanısında AMH'nın çok erken bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği ve D.S+4. haftada uterus yıkantı sıvısında ölçülen IL-1β, IL-10 ve haptoglobinin SKE'nin teşhisinde spesifik birer belirteç olarak yüksek prognostik değere sahip olabilecekleri kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between serum levels of biochemical parameters such AMH, lactate, acute-phase proteins (APPs), and pro- and anti-inflammatory cytokines in Holstein heifers and the development of subclinical endometritis (SCE). Additionally, the study aims to investigate whether these parameters can be used as early-screening biomarkers for SCE detection. Serum samples were collected from 250 non-pregnant Holstein heifers aged 11–13 months for AMH measurement, and the heifers were then inseminated. Serums were collected 8th (A.P.-8) and 4th (A.P.-4) weeks before parturation to determine levels of APPs, lactate, and cytokines. At the (P.P.+4) and (P.P.+8) weeks following parturation, cytological samples were obtained from the uterus using the cytobrush technique, serums and uterine lavage fluids were collected for biochemical analysis. The diagnosis of SCE was made by evaluating the % PMN at P.P.+4 in conjunction with other examination findings. A PMN% >18% between days 21 and 33 postpartum was considered the threshold for SCE. AMH levels were found to be significantly lower in animals with SCE than healty. A significantly cutoff value was determined. In uterine washings from the P.P.+4th week, IL-1β, IL-6, IL-10, and Hp levels were found to be significantly higher in the SCE group. No significant differences were found between groups in terms of any of the parameters mesured in serums during the pre-postpartum periods. Similarly, no significant difference was observed in the uterine lavage fluid at P.P.+8 week. When all findings were evaluated holistically, it was concluded that AMH could be used as a very early biomarker in the early diagnosis of inflammatory processes such as SCE in the postpartum period, and that IL-1β, IL-6, IL-10 and haptoglobinin, measured in uterine lavage fluid at P.P+4th week could have high prognostic value as specific markers in the diagnosis of SCE.