Yapay zeka destekli dijital oyunların zihin yetersizliği olan öğrencilerin ritmik sayma becerisi edinimi üzerine etkililiğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of artificial intelligence supported digital games on the acquisition of rhythmic counting skills of students with mental disability
  1. Tez No: 1017282
  2. Yazar: DENİZ NALİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Yapay Zeka Destekli Dijital Oyunların Zihin Yetersizliği Olan Öğrencilerin Ritmik Sayma Becerisi Edinimi Üzerine Etkililiğinin Belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 15-18 yaş aralığında olup, önkoşul becerilerine sahip, birisi yedek olmak üzere zihin yetersizliği tanısı olan dört öğrenci katılmıştır. Araştırma ile ilgili uygulamalar araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Öğretim uygulamaları toplam 45 oturum şeklinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin ritmik sayma becerileri ile ilgili etkililik ve kalıcılık verileri Başlama Düzeyi, Öğretim, İzleme ve Kalıcılık Formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler çizgi grafik ile gösterilmiştir. Elde edilen verilerin analizinden, öğretim uygulamalarının zihin yetersizliği tanılı öğrencilerin üçerli ritmik sayma becerisi üzerinde olumlu etkide bulunduğu, 1.,2., 4., ve 8. hafta yapılan değerlendirme sonunda öğretim uygulamalarının kalıcılık üzerinde de olumlu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sosyal geçerliği ile ilgili öğrencilerin aileleri ve öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel olarak analiz edilmiş ve uygulamanın etkili olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonunda yapay zeka destekli dijital oyunların zihin yetersizliği olan öğrencilerin ritmik sayma becerisi edinimi üzerine etkili olduğu belirlenmiş ve bu sonuca bağlı olarak zihin yetersizliği tanılı, benzer özelliklere sahip öğrencilere ritmik sayma becerilerinin öğretiminde öğretmenler tarafından yapay zeka destekli dijital oyunların kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of Artificial Intelligence (AI)-supported digital games on the acquisition of rhythmic counting skills among students with intellectual disabilities. A multiple probe design across subjects, one of the single-subject research methods, was employed in the research. The participants consisted of four students (including one substitute) aged 15–18, diagnosed with intellectual disabilities, who possessed the necessary prerequisite skills.All implementation processes of the study were carried out by the researcher. The instructional sessions were conducted in a total of 45 sessions. Data regarding the effectiveness and maintenance of the students' rhythmic counting skills were collected through Baseline, Instruction, Follow-up, and Generalization Forms. The obtained data were analyzed and presentec using line graphs.The analysis of the data revealed that the instructional applications had a positive impact on the students' ability to count by threes. Furthermore, assessments conducted at the end of the 1st, 2nd, 4th, and 8th weeks demonstrated that the instruction also had a positive effect on the maintenance of the acquired skill. Social validity data were gathered through semi-structured interviews with the students' families and teachers. Descriptive analysis of these data confirmed the social acceptance and effectiveness of the application.In conclusion, the study determined that AI-supported digital games are effective in teaching rhythmic counting to students with intellectual disabilities. Based on these findings, it is recommended that teachers integrate AI- supported digital games into the instruction of rhythmic counting for students with similar characteristics and diagnoses.