Duygusal zeka ve yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik esneklik ve kişilerarası duygu düzenlemenin aracılık rollerinin incelenmesi
Examining the mediating roles of psychological flexibility and interpersonal emotion regulation in the relationship between emotional intelligence and life satisfaction
  1. Tez No: 1017298
  2. Yazar: SEDANUR AŞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 18 yaş ve üstü yetişkinler için duygusal zeka ve yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik esneklik ve kişilerarası duygu düzenlemenin aracılık rollerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu online platformlar üzerinden ulaşılmış olan 296 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için Demografik Bilgi Formu, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği Kısa Formu (Deniz vd., 2013; Petrides ve Furnham, 2000a, 2001), Psikolojik Esneklik Ölçeği (Francis vd., 2016; Karakuş ve Akbay, 2020) Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (Gökdağ vd., 2019; Hofmann vd., 2016) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (Dağlı ve Baysal, 2016; Diener vd., 1985) uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, İlişkisiz Grup T Testi, değişkenler arası ilişkileri gösteren Pearson Korelasyon analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve model önerileri için SPSS Hayes PROCESS Macro (Model 4) kullanılmıştır. Katılımcıların yaşam doyumu düzeylerinin sosyodemografik özelliklere göre değişimini incelemek amacıyla yapılan analize göre eğitim durumu (p<.05), gelir düzeyi (p<.01), medeni durum (p<.01) ve yaşadığı ortama göre (p<.01) anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Değişkenler arası analizler sonucunda yaşam doyumu ile duygusal zeka özelliği (p<.01; r= .45) ve kişilerarası duygu düzenlemenin toplam puanı (p< .01; r = .18) ve sosyal model alma (p< .01; r= .19), olumlu duyguları artırma (p< .05; r = .13), bakış açısı edinme (p< .01; r = .15) alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde yaşam doyumu ve psikolojik esneklik arasında da anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki (p< .01; r = .27) görülmektedir. Duygusal zekâ ile kişilerarası duygu düzenleme arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken (p >.05), duygusal zeka ve psikolojik esneklik arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki (p <.01; r= .40) bulunmuştur. Son olarak model testi ile duygusal zeka ve yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik esnekliğin aracı rolünün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating roles of psychological flexibility and interpersonal emotion regulation in the relationship between emotional intelligence and life satisfaction among adults aged 18 and older. The study sample consisted of 296 participants recruited through online platforms. To collect the research data, the Demographic Information Form, the Short Form of the Emotional Intelligence Trait Scale (Deniz et al., 2013; Petrides & Furnham, 2000a, 2001), the Psychological Flexibility Scale (Francis et al., 2016; Karakuş and Akbay, 2020), the Interpersonal Emotion Regulation Scale (Gökdağ et al., 2019; Hofmann et al., 2016), and the Life Satisfaction Scale (Dağlı and Baysal, 2016; Diener et al., 1985) were administered. Data analysis involved descriptive statistics, the Independent Samples t-Test, Pearson correlation analysis to examine relationships between variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and the SPSS Hayes PROCESS Macro (Model 4) for model proposals. According to the analysis conducted to examine changes in participants' life satisfaction levels based on sociodemographic characteristics, significant differences were observed in terms of educational status (p<.05), income level (p<.01), marital status (p<.01), and living arrangements (p<.01). As a result of the analyses between variables, a significant and positive relationship was found between life satisfaction and emotional intelligence (p < .01; r = .45), the total score of interpersonal emotion regulation (p < .01; r = .18), and social modeling (p< .01; r= .19), enhancing positive affect (p<. 05; r = .13), perspective-taking (p< .01; r = .15). Similarly, a significant and positive relationship (p < .01; r = .27) was observed between life satisfaction and psychological flexibility. While no significant relationship was found between emotional intelligence and interpersonal emotion regulation (p > .05), a significant and positive relationship (p < .01; r= .40) was found between emotional intelligence and psychological flexibility. Finally, the model test revealed that psychological flexibility does not play a mediating role in the relationship between emotional intelligence and life satisfaction