Üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin duygusal zekâ açısından incelenmesi
Investigation of university students' level of life satisfaction and psychological resilience in terms of emotional intelligence
  1. Tez No: 763048
  2. Yazar: HİCRAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARATEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; üniversite öğrencilerinde duygusal zekâ ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı etkisini ortaya koymak, duygusal zekâ, yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlığı sosyo-demografik değişkenlere göre incelemektir. Araştırma; 2021-2022 eğitim öğretim ilinde bulunan 4 vakıf üniversitesinde farklı lisans düzeylerinde eğitim alan ve farklı fakülte/yüksek okullara devam eden, 254'ü kız, 113'ü erkek, toplam 367 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği-Kısa Formu”,“Yaşam Doyumu (Kısa Formu)”,“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu(KPSÖ)”ile elde edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ, yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık puanlarının cinsiyet, yaş ve lisans türüne göre farklılık gösterip göstermediği“Mann-Whitney U”ileeğitim gördükleri fakülte türüne göre farklılık gösterip göstermediği ise“Kruskal-Wallis H”ile belirlenmiştir. Duygusal zekâ, yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki“Sperman Korelâsyon Katsayısı”ile analiz edilmiştir. Duygusal zekâ alt boyutları puanlarının ve psikolojik sağlamlık puanlarının yaşam doyumu puanlarını yordama gücü“Çoklu Doğrusal Regresyon”ile analiz edilmiştir. Duygusal zekâ ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı etkisini ortaya koymak için ise“Regresyon Temelli Bootstrap”analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin duygusal zekâlarının cinsiyet ve eğitim gördükleri fakülteye göre, yaşam doyumlarının lisans türü ve eğitim gördükleri fakülteye göre, psikolojik sağlamlıklarının ise yaş, lisans türü ve eğitim gördükleri fakülteye göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal zekâ, yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu,duygusal zekânın alt boyutlarından öz kontrolün yaşam doyumu ile ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili alan yazını ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the mediating effect of psychological resilience on the relationship between emotional intelligence and life satisfaction in university students, to examine emotional intelligence, life satisfaction and psychological resilience according to socio-demographic variables. The research was carried with a total of 367 students, 254 girls and 113 boys, studying at different undergraduate levels and attending different faculties/higherschools in 4 foundation universities in Ankara in the 2021-2022 academic year. The datas were obtained with“Personal Information Form”,“Emotional Intelligence Trait Scale-Short Form”,“Satisfaction with Life (Short Form)”,“Psychological Resilience Scale Short Form (PRSSF)”. Whether the emotional intelligence, life satisfaction and resilience scores of university students differ according to gender, age and undergraduate type was determined with“Mann-Whitney U”and whether they differ according to the type of faculty they studied with“Kruskal-Wallis H”. The relationship between emotional intelligence, life satisfaction and resilience was analyzed with the“Sperman Correlation Coefficient”. The predictive power of emotional intelligence sub-dimensions scores and psychological resilience scores on life satisfaction scores was analyzed with“Multiple Linear Regression”. In order to reveal the mediating effect of psychological resilience in the relationship between emotional intelligence and life satisfaction,“Regression Based Bootstrap”analysis was used. As a result of the research, it was concluded that the emotional intelligence of university students differed significantly according to gender and the faculty they studied, their life satisfaction according to thetype of undergraduate degree and the faculty they studied, and their psychological resilience according to age, type of undergraduate and the faculty they studied. It was found that there were significant relationships between emotional intelligence, life satisfaction and resilience variables, and resilience had a mediating role in the relationship between self-control, one of the sub-dimensions of emotional intelligence, and life satisfaction. The findings obtained from the research were discussed in the light of the relevant literature.