Otizmli çocuklara yaya geçidi ve üst geçit kullanma becerilerinin öğretiminde sosyal öykü ve video model yöntemlerinin etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness and efficiency of social story and video modeling methods in teaching pedestrian crossing and overpass usage skills to children with autism
  1. Tez No: 1017325
  2. Yazar: TALHA TÜNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara ışıksız yaya geçidini ve üst geçidi kullanma becerilerinin öğretiminde sosyal öykü ve video modelle öğretim yöntemlerinin etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, tek denekli araştırma modellerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli ile desenlenmiştir. Çalışma, Van ilinde hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu tanısı bulunan iki erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Yaya geçidini ve üst geçidi kullanma becerileri, katılımcılar arasında sosyal öykü ve video modelle öğretim yöntemleriyle çaprazlanarak çalışılmıştır. Araştırmada toplu yoklama, günlük yoklama, öğretim, genelleme ve izleme oturumları gerçekleştirilmiştir. Genelleme oturumları farklı gerçek trafik ortamlarında yürütülmüştür. Araştırma bulguları, sosyal öykü ve video modelle öğretim yöntemlerinin her ikisinin de hedeflenen trafik güvenliği becerilerinin kazandırılmasında etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların hedef becerileri %100 doğruluk düzeyinde gerçekleştirdikleri, bu performansı izleme oturumlarında korudukları ve farklı gerçek trafik ortamlarına genelleyebildikleri belirlenmiştir. Alt becerilerin kazanım örüntüleri incelendiğinde, sosyal öykü yönteminde daha aşamalı bir ilerleme görülmüş; video modelle öğretim yönteminde ise becerinin yapısına ve katılımcı özelliklerine göre değişen örüntüler ortaya çıkmıştır. Verimlilik bulguları incelendiğinde, iki yöntemin oturum ve deneme sayıları bakımından benzer aralıklarda sonuç verdiği görülmüştür. Video modelle öğretim uygulamalarının toplam öğretim süresi, sosyal öykü uygulamalarına göre daha kısa sürmüştür. Yanlış tepki yüzdeleri ise katılımcılara göre farklılaşmıştır. Bu nedenle yöntemlerden birinin bütün verimlilik ölçütleri bakımından mutlak olarak üstün olduğu sonucuna ulaşılamamıştır. Sosyal geçerlilik bulguları, her iki yöntemin de öğretmenler ve veliler tarafından kabul edilebilir, uygulanabilir ve yararlı bulunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak sosyal öykü ve video modelle öğretim yöntemlerinin, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara trafik güvenliği becerilerinin kazandırılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Yöntem seçimi yapılırken toplam öğretim süresinin yanında katılımcı özelliklerinin, hedef becerinin yapısının ve yanlış tepki örüntülerinin de dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness and efficiency of Social Stories and Video Modeling methods in teaching the skills of using an unsignalized pedestrian crossing and an overpass to children with autism spectrum disorder. The study was designed using the adapted alternating treatments design, one of the single-subject research models. The study was conducted with two male students diagnosed with mild autism spectrum disorder in Van. The skills of using a pedestrian crossing and an overpass were taught by cross-assigning the Social Stories and Video Modeling methods among the participants. Probe, daily probe, teaching, generalization, and maintenance sessions were conducted in the study. Generalization sessions were carried out in different real traffic environments. The findings of the study showed that both Social Stories and Video Modeling methods were effective in teaching the targeted traffic safety skills. It was determined that the participants performed the target skills with 100% accuracy, maintained this performance during the maintenance sessions, and generalized the skills to different real traffic environments. When the acquisition patterns of the sub-skills were examined, a more gradual improvement was observed in the Social Stories method, whereas patterns that varied according to the structure of the skill and participant characteristics emerged in the Video Modeling method. When the efficiency findings were examined, it was seen that the two methods produced results within similar ranges in terms of the number of sessions and trials. The total teaching time of the Video Modeling applications was shorter than that of the Social Stories applications. The percentages of incorrect responses varied across participants. Therefore, it could not be concluded that either method was absolutely superior in terms of all efficiency measures. Social validity findings showed that both methods were found to be acceptable, applicable, and beneficial by teachers and parents. As a result, it was determined that Social Stories and Video Modeling methods were effective in teaching traffic safety skills to children with autism spectrum disorder. It was concluded that participant characteristics, the structure of the target skill, and patterns of incorrect responses should be taken into consideration along with total teaching time when selecting a method.