Karl Jaspers'in ahlak anlayışı
Karl Jaspers' understanding of morality
  1. Tez No: 1017324
  2. Yazar: BÜLENT OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Karl Jaspers'in ahlak felsefesini koşulsuz isteme, iletişim, sevgi, suç, inanç ve özgürlük kavramları ekseninde incelemektedir. Jaspers'in ahlak anlayışının merkezinde yer alan koşulsuz isteme kavramı savaş, sevgi ve yüksek görevleri üstlenme gibi durumlarda ortaya çıkar. İnsan, bu koşulsuz isteme sayesinde ahlaki yaşamını şekillendirir. Böylece koşulsuz isteme, kendisi bir bilginin konusu değil, ahlaki inancın konusu olarak değerlendirilir. Jaspers'e göre insanın gerçek özüne ulaşabilmesi, diğer insanlarla kurduğu iletişim sayesinde mümkündür. Bu anlamda varlıkların inançla sahip oldukları ahlaki birliğin temeli, birbirlerine bağlılığı ve iletişimi dolayısıyla gerçekleşir. Bu yönüyle iletişim, sadece bilgi aktarımı değil sevgiye dayalı bir karşılaşma ve karşılıklı açıklık sürecidir. Ayrıca Jaspers'e göre insanı gerçek bir birey yapan en temel unsur özgürlüktür. Çünkü özgürlük ahlaki sorumluluk gerektiren seçimlerle doğrudan ilişkilidir. Hatta insanların gerçek eşitliği, herkesin kendi ahlaki deneyimi aracılığıyla Tanrı'ya ulaşma özgürlüğüne sahip olmasında yatar. Bu yönüyle Jaspers'in ahlak felsefesi insanın özgürlüğünü, ahlaki sorumluluğunu ve başkalarıyla kurduğu sevgi temelli iletişimi merkeze alan bütüncül bir anlayış sunmaktadır. Bu anlayışta barış, sadece bir arada yaşamaktan değil, ortak ahlaki değerlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ona göre dünya barışını sağlayacak temel politik unsur, ahlaki düşüncede ve fedakârlığın yüceliğinde kendini gösterir. Bu anlamda bizde kalan tek şey, görkemli bir dünya görüşü ve bu dünyanın bize sunduğu süre boyunca başkalarıyla sevgi dolu birlikteliktir.
Özet (Çeviri)
This study examines Karl Jaspers' moral philosophy through the concepts of unconditional will, communication, love, guilt, faith, and freedom. The concept of unconditional will, which lies at the center of Jaspers' moral understanding, manifests itself in situations such as war, love, and the assumption of higher duties. It is through this unconditional will that the individual shapes their moral life. Consequently, the unconditional will is regarded not as an object of knowledge, but as a matter of moral faith. According to Jaspers, realizing one's true self is only possible through the communication established with others. In this sense, the foundation of the moral unity that human beings possess through faith is realized by virtue of their mutual commitment and communication. In this respect, communication is not merely a transfer of information, but a loving encounter and a process of mutual openness. Furthermore, for Jaspers, the most fundamental element that makes a human being a genuine individual is freedom, as freedom is intrinsically linked to choices that demand moral responsibility. Indeed, the true equality of human beings lies in the fact that everyone possesses the freedom to reach God through their own moral experience. From this perspective, Jaspers' moral philosophy presents a holistic framework that places human freedom, moral responsibility, and love-based communication with others at its core. Within this framework, peace emerges not simply from coexistence, but as a consequence of shared moral values. According to him, the fundamental political element that will ensure world peace manifests itself in moral through and the vi sublimity of sacrifice. In this sense, all that remains for us is a grand worldview and a loving togetherness with others for the duration that this world grants us.