Tarihi süreç içinde tarla ilişkili olan çalgıların karşılaştırılması
Comparasion of the instruments which are related to tar in the historical period
- Tez No: 101734
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI AKYOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
TARİHİ SÜREÇ İÇİNDE TAR'LA İLİŞKİLİ OLAN ÇALGILARIN KARŞILAŞTIRILMASI EKER, Turan Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Ana bil i m Dalı Şubat, 2001, VIII + 123 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. İ.Hakkı AKYOLOĞLU Bu araştırmanın amacı, tarihi süreç içerisinde Tar'la ilişkili olan sazları karşılaştırmak, sazlarda meydana gelen gelişmeyi ve Tar'ın aldığı son durumu ortaya koymaktır. Ayrıca günümüz müzik eğitim içinde, alanı dahilinde Tar eğitimine katkıda bulunmaktır. Araştırmada; telli-mızraplı çalgı türleri, yapım özellikleri ve tarihsel gelişimleri incelendiğinden 2.derece kaynaklar kullanılmış ve çalgı yapımcıları ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan literatür tarama ve görüşmelerin sonucunda 19.Yüzyıl ikinci yarısında Tar'ın Mirze Sadık Esedoğlu tarafından günümüzdeki şekline sokulduğu, çoğu araştırmacıların enstrümanların atası olarak Kopuzu gördükleri, İran'lı müzik araştırmacısı Ruhulla Haligi'nin Setar ve Tanbur dediği sazla, Amerikan alimi Ella Zonis'in ise Gıycek denilen sazla Tan ilişkilendirdikleri saptanmıştır. Anahtar Kelime: Tar Orgonolojisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE INSTRUMENTS WHICH ARE RELATED TO TAR IN THE HISTORICAL PERIOD EKER, Turan High Licence Thesis Section of Musical Education February, 2001, VIII + 123 Thesis Adviser: Yrd. Doç. İ.Hakkı AKYOLO?LU Thesis goal of htis research paper is to compare the instruments which are related to Tar in the historical period, and to expose the improvement of the instruments and last shape of Tar. Also making contribution to Tar education in the scoope the musical education. In the research papers, the types of wirwd. Plectrum insruments, charecteristics or the production and interview, it is determined that Tar had been given the last shape by Mirze Sadık Esedoğlu in the second half of the 19th. Century and also most of the researchers have agreed that Kopuz is the master of the instruments, More over an Iranian musical researcher, Ruhulla Haligi's Setar and Tambur and an American scholar Ella Zonis's Giycek were related to Tar. The Key Word : Tar Orgonologi.