Russia's uneven and combined development: Neoliberal transformation and regional dynamics
Rusya'nın eşitsiz ve bileşik gelişimi: Neoliberal dönüşüm ve bölgesel dinamikler
  1. Tez No: 1017347
  2. Yazar: MEHMETCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SUNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya Federasyonu ve neoliberal dünya düzeni arasındaki ilişkinin geleceği akademik literatürde yoğun bir şekilde tartışılmıştır. Bir yandan bazı çalışmalar Rusya'nın liberal demokratik bir devlete dönüşerek bu sistemin barışçıl bir üyesi haline geleceğini ileri sürerken, diğer yandan Rusya'yı neoliberal dünya düzeni ve Batı'ya yönelik bir tehdit olarak konumlandıran yaklaşımlar öne çıkmıştır. Vladimir Putin'in iktidara gelişi ve post-Sovyet coğrafyasında Rusya ile Batı arasında yaşanan jeopolitik gerilimlerin ardından, Uİ disiplininde ikinci yaklaşımın ağırlık kazandığı gözükmektedir. Bu tez, Rusya Federasyonu'nun neoliberal dönüşümünü ve neoliberal dünya düzeniyle bütünleşmesini Eşitsiz ve Bileşik Gelişme kuramı çerçevesinden incelemektedir. Çalışma, Rusya'nın uluslararası sistemle ilişkisini yalnızca“katılımcı”veya“tehdit”ikiliği üzerinden ele almanın bu ilişkinin çelişkili niteliğini gizlediğini ileri sürmektedir. Rusya neoliberal bir dönüşüm geçirmiş ve neoliberal dünya düzenine eklemlenmiştir; ancak bu süreç, ülkenin tarihsel olarak şekillenmiş eşitsiz toplumsal koşulları üzerinden gerçekleşmiştir. Bu nedenle Rusya'daki neoliberalizm, küresel kapitalist dinamiklerle yerel toplumsal yapılar arasındaki etkileşim sonucunda ortaya çıkan hibrit bir form kazanmıştır. Sonuç olarak Rusya'nın neoliberal dünya düzeni ile ilişkisi ne tam bir karşıtlık ne de tam bir uyum içerisinde açıklanabilir; aksine toplumsal gelişmelerin eşitsiz ve bileşik özelliğinden kaynaklı kalıcı çelişkilerle karakterize edilen bir yapı sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Soviet Union, the future of the relationship between Russian Federation and the neoliberal world order has been widely debated. On the one hand, some scholars argued that Russia would transform into a liberal democratic state and become a peaceful member of the system. On the other hand, others have portrayed Russia as a threat to the neoliberal world order and the West. Following Vladimir Putin's rise to power and the subsequent geopolitical confrontations between Russia and the West in the post-Soviet region, the latter argument has gained prominence in the IR discipline. This thesis examines the Russian Federation's neoliberal transformation and its integration into the neoliberal world order through the theoretical lens of Uneven and Combined Development (UCD). It argues that framing Russia's relationship with the international system solely in terms of participation or threat obscures the contradictory nature of this relationship. While Russia experienced a neoliberal transformation and is integrated into the neoliberal world order, this process unfolded through Russia's historically uneven social conditions. As a result, neoliberalism in Russia emerged as a hybrid formation produced through the interaction of global capitalist imperatives and local social structures. Consequently, Russia's relationship with the neoliberal world order cannot be explained as either complete opposition or full compliance; rather, it is marked by persistent contradictions that reflects the uneven and combined character of its integration into global capitalism.