Turist rehberlerinin ödomanik iyi oluş ve hoşgörü eğiliminin tur memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of tourist guides' eudomanic well-being and tolerance tendencies on tour satisfaction
  1. Tez No: 1017354
  2. Yazar: SELİN BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörünün önemli paydaşları arasında yer alan turist rehberleri, Türkiye'de 6326 ve 7500 sayılı kanunlar doğrultusunda mesleklerini icra etmektedirler. Sürekli değişen çevre koşulları ve yoğun stres altında görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan turist rehberlerinin öncelikli amaçları arasında tur memnuniyetini sağlamak bulunmaktadır. Nitekim, farklı farklı beklentilerle turlara katılan turistlerin memnun edilmesi hem tatil deneyiminin eşsizliğine katkıda bulunmakta hem de destinasyon imajı ve tekrar ziyaret noktasında olumlu çıktılar sağlamaktadır. Mesleki ve kişisel gelişimini tamamlamış turistlerle ve çevreyle olan iletişimini iyi bir denge üzerine kurmuş olan turist rehberleri, tur esnasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında bunu ziyaretçilere mümkün olduğunca yansıtmamakta ve onları memnun edebilmek için her şeyi yapmaktadır. Turist rehberleri böylece tura katılan ziyaretçilerin tur memnuniyetinin artmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bu noktada ise turist rehberlerinin genel iyi oluşları, ziyaretçi grubuna karşı yaklaşım tarzları, ziyaretçileri hoşgörüyle karşılama düzeyleri, mesleki tutku ve motivasyonları gibi değişkenler tur memnuniyetinin sağlanması bağlamında önem kazanmaktadır. Buradan hareketle, bu araştırmada, turist rehberlerinin ödomanik iyi oluşlarının ve hoşgörü eğilimlerinin turistlerin tur memnuniyeti üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada ihtiyaç duyulan veriler rehberli turlara katılım gösteren 18 yaşın üzerinde 407 ziyaretçiden anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilere ilişkin tanımlayıcı analizlerde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Veri analizi kapsamında araştırma hipotezlerinin sınanması sürecinde ise ilişki ölçüm testlerinde korelasyon ve hipotez testlerinde regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda turist rehberlerinin ödomanik iyi oluş düzeyleri ve hoşgörü eğilimlerinin tur memnuniyetini önemli ölçüde etkilediği; bununla birlikte, hoşgörü eğiliminin ödomanik iyi oluşa göre daha fazla etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bu sonuçların hem alan yazına hem de turist rehberliği mesleğine çok boyutlu katkılar sağlaması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourist guides, a key stakeholder in the tourism sector, perform their profession in Türkiye in accordance with laws numbered 6326 and 7500. Working under constantly changing environmental conditions and intense stress, they prioritize ensuring tour satisfaction. Indeed, satisfying tourists with diverse expectations on tours contributes to the uniqueness of the holiday experience and yields positive outcomes for destination image and repeat visits. Tourist guides who have completed their professional and personal development and have established a good balance in their communication with tourists and the environment minimize the negative impact on visitors when they encounter issues during the tour, and do everything to satisfy tourists. In this way, tourist guides help increase visitors' satisfaction during the tour. At this point, variables such as the general well-being of the tourist guides, their approach to the visitor group, their tendency to be tolerant towards visitors, and their professional passion and motivation become important for ensuring tour satisfaction. From this perspective, this study aims to determine the effects of eudaimonic well-being and tourist guides' tolerance tendencies on tourist satisfaction. Using a correlational research method, data were collected from 407 visitors aged 18 or older who participated in guided tours via a questionnaire. Descriptive analyses of the collected data included percentages, frequencies, arithmetic means, and standard deviations. Correlation analysis was used for relationship measurement tests, and regression analysis for hypothesis testing. The results showed that eudaimonic well-being levels and tolerance tendencies of tourist guides significantly affected tour satisfaction; however, tolerance tendencies had a greater impact than eudaimonic well-being. It is anticipated that these findings will provide multifaceted contributions to both the literature and the tourist guiding profession.