Acil servise başvuran bakımevi sakinlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1017375
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Tüm dünyada yaşlı nüfusu artmaktadır. Toplumda yaşlı nüfusunun artmasıyla, yaşlı kişilerin bakımı ve bu alandaki organizasyonlar önem kazanmıştır. Acil servis, huzurevi sakinlerinin bakımında önemli role sahiptir; beklenmedik hastalık ve yaralanmalarda, akut bakımda, hastaneye yatışlarda kolaylaştırıcı bir rol oynar. Uzun dönem bakım hastaları acil servis hastalarının çok küçük bir parçasıdır fakat bu hastaların sağlık ihtiyaçları kaynaklardan büyük pay gerektirir. Bu komplike durumlar acil servisteki doktor ve yardımcı sağlık personelinin önemli oranda zamanını almasının yanı sıra bu hastaların acil serviste kalış sürelerinin uzamasına ve tetkik ve konsültasyonların sayısının artmasına sebep olmaktadır. Bu hastalar acil servise çoğu zaman güncel semptomlar ve hastalıkları hakkında az bir bilgi veya belge ile gönderilirler. Araştırmamız acil servise başvuran bakımevi hastalarının demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 15.04.2014-15.05.2015 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvuran 18 ve yaş üzerindeki huzurevi ve özel bakım merkezlerinde kalan hastalar dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan parametreler; hastanın yaşı, cinsiyeti, başvuru tarih, saat ve günü, sosyal güvencesi, başvuru anı vital bulguları, acil serviste değerlendirildiği bölüm, acil servise başvuru şikayeti, özgeçmiş bilgileri, tetkik ve görüntüleme bilgileri, fizik muayene bulguları, üriner kateter varlığı, son 72 saat içerisinde acil servise başvurusu olup olmadığı, acil serviste aldığı tanı ve ön tanılar, yapılan girişimsel işlemler, konsültasyonlar, hastanın sonuçlanış şekli(taburcu, ölüm, yatış), yatış yapıldıysa yattığı servis ve acil serviste kaldığı süredir. Bulgular: Çalışmaya 15.04.2014-15.04.2015 tarihleri arasında acil servise başvuran 18 yaş üzerindeki huzurevi ve bakımevi hastalarından verilerine ulaşılabilen 98 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 51'i (% 52) erkek, 47'si (% 48) kadındı. Yaş ortalaması 73'tü.Hastaların % 75'i hastaneye ambulans ile,% 24'ü bakımevi veya huzurevi aracıyla nakledilmişti. Hastaların en sık başvurdukları zaman aralığı 08:00-16:00 idi ( %57).Hastaların özgeçmişlerinde en sık tespit edilen hastalık Alzheimer hastalığı idi. Hastaların %24'ünün fizik muayenesinde kaşeksi ve dehidratasyon tespit edildi. En sık tanılar akciğer hastalığı (% 23,5), enfeksiyon (% 22.4) ve beslenme bozukluğu idi (% 22,4).Hastaların % 52'sinin taburcu edildiği,% 45'inin hastaneye yatırıldığı ve %3,1'inin de eksitus olduğu saptanmıştır. Yoğun bakım yatışlarının oranı % 64, servis yatışlarınınki ise % 36 idi. Birden fazla şikayet varlığında hastaların yatış oranının belirgin olarak arttığı görülmüştür (% 50).Sadece bir şikayeti olan hastaların yatış oranı ise % 28.8 idi. Sonuçlar: Bakımevi hastalarında acil servisten hastaneye ve özellikle yoğun bakıma yatış oranları daha yüksektir. Bakımevi hastalarında beslenme ve kişisel bakımın daha kötü olmaktadır. Bunun düzeltilebilmesi için bakım evinde çalışan personelin gerekli eğitimlerinin daha özenli yapılması ve denetimlerinin sıklaştırılması gerekmektedir. Acil servise başvuran bakım evi hastalarının sosyodemografik ve klinik özellikleri ile ilgili olarak ülkemizde veri olmaması nedeniyle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The elderly population is increasing worldwide. As the proportion of older adults continues to rise, the organization and delivery of healthcare services for this population have become increasingly important. Emergency departments (EDs) play a critical role in the management of nursing home and long-term care facility residents by providing acute care for unexpected illnesses and injuries and facilitating hospital admissions when necessary. Although residents of long-term care facilities constitute only a small proportion of ED admissions, their complex medical conditions and healthcare needs consume a substantial amount of healthcare resources. The evaluation of these patients often requires more time, diagnostic investigations, and specialist consultations, resulting in prolonged ED length of stay. Furthermore, these patients are frequently referred to the ED with limited clinical information or documentation regarding their current medical conditions. This study aimed to evaluate the demographic and clinical characteristics of nursing home and long-term care facility residents presenting to the emergency department. Materials and Methods: This retrospective study included patients aged 18 years and older residing in nursing homes or private long-term care facilities who presented to the emergency department of our hospital between April 15, 2014, and May 15, 2015. The variables evaluated included age, sex, date, day and time of admission, health insurance status, vital signs at presentation, area of ED evaluation, chief complaint, medical history, laboratory and imaging findings, physical examination findings, presence of a urinary catheter, ED admission within the previous 72 hours, diagnoses and preliminary diagnoses, invasive procedures performed, consultation requests, patient outcomes (discharge, hospitalization, or death), admitting department for hospitalized patients, and length of stay in the emergency department. Results: A total of 98 nursing home and long-term care facility residents aged 18 years or older with complete medical records who presented to the emergency department between April 15, 2014, and April 15, 2015, were included in the study. Of these patients, 51 (52%) were male and 47 (48%) were female, with a mean age of 73 years. Seventy-five percent of the patients were transported to the hospital by ambulance, while 24% arrived by nursing home or long-term care facility vehicles. The majority of admissions (57%) occurred between 08:00 and 16:00. Alzheimer's disease was the most common comorbidity identified in the patients' medical histories. Cachexia and dehydration were detected in 24% of patients during physical examination. The most common diagnoses were pulmonary diseases (23.5%), infections (22.4%), and malnutrition (22.4%). Overall, 52% of the patients were discharged from the ED, 45% were hospitalized, and 3.1% died. Among hospitalized patients, 64% were admitted to the intensive care unit, whereas 36% were admitted to general hospital wards. The hospitalization rate was significantly higher among patients presenting with multiple complaints (50%) compared with those presenting with a single complaint (28.8%). Conclusion: Nursing home and long-term care facility residents have higher rates of hospital admission, particularly intensive care unit admission, following emergency department evaluation. Malnutrition, cachexia, and inadequate personal care are common among these patients. Improving staff education and strengthening supervision of care practices in long-term care facilities may help address these problems. Since data regarding the sociodemographic and clinical characteristics of nursing home residents presenting to emergency departments are limited in Türkiye, further large-scale and multicenter studies are warranted.