Toplum kökenli pnömoni tanısı alan 65 yaş üzeri hastalarda prognostik nutrisyonel indeksin hastane içi mortalite üzerindeki etkisi
The effect of prognostic nutritional index on in-hospital mortality in patients over 65 TEARS of age diagnosed with community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 713701
  2. Yazar: BİRCAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GENÇ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: TKP, 65 yaş ve üzeri hastalarda hastane yatışı ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. TKP hastalarında kötü prognozun önüne geçebilmek için erken tanı, uygun tedavi ve servis ya da yoğun bakım yatışının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı; 65 yaş ve üzeri TKP tanılı hastalarda hastane içi mortaliteyi ön görmede PSI, CURB-65 ve PNI'nin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, SBÜ Haydarpaşa Numune SUAM Acil Tıp Kliniğine 2018 Ocak -2020 Aralık tarihleri arasında başvuran ve 65 yaş ve üzeri toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri (cinsiyet, yaş), başvuru esnasındaki vital parametreleri (sistolik kan basıncı, nabız, ateş, solunum sayısı), başvuru kan şekeri düzeyi, başvuru esnasındaki bilinç durumu, akciğer grafisinde veya tomografisindeki plevral efüzyon varlığı, laboratuvar tetkik sonuçları (tam kan sayımı, total lenfosit sayısı, hematokrit, albümin, kreatinin, üre, sodyum, C-reaktif protein, pH, PaO2) ,yaşadığı yer (ev ,bakımevi) komorbid hastalıkları (serebrovasküler hastalık (SVO), kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek hastalığı (KBH), neoplastik hastalık, konjestif kalp yetmezliği (KKY)), hastane içi mortalite bilgileri hastane kayıt sisteminden taranarak kayıt altına alındı. Elde edilen verilerden hastaların acil servis başvurularındaki pnömoni şiddet indeksi (PSI), CURB-65 ve Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) skorları hesaplandı. Hastalar hastane içi mortalite olan ve olmayan olarak iki gruba ayrılarak yukarıda sayılan parametrelerin mortaliteyi öngörmedeki etkinliği karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 192 hastanın yaş ortalaması 79,33±7,09 yıl olup mortalite oranı %20,3 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: CAP is one of the most common causes of hospitalization and mortality in patients aged 65 and over. Early diagnosis, appropriate treatment, and rapid admission to the service or intensive care unit are of vital importance in order to prevent poor prognosis in CAP patients. The aim of this study is to investigate the effectiveness of PSI, CURB-65 and PNI in predicting in-hospital mortality in patients aged 65 and over with a diagnosis of CAP. Materials and Methods: In this study, patients aged 65 and over who applied to the Haydarpaşa Numune SUAM Emergency Medicine Clinic between January 2018 and December 2020 and were diagnosed with community-acquired pneumonia (CAP) were retrospectively analyzed. Demographic characteristics of the patients included in the study (gender, age), vital parameters (systolic blood pressure, pulse, fever, respiratory rate), admission blood sugar level, consciousness status at admission, presence of pleural effusion in chest X-ray or tomography, laboratory test results (complete blood count, total lymphocyte count, hematocrit, albumin, creatinine, urea, sodium, C-reactive protein, pH, PaO2), place of residence (home, nursing home) comorbid diseases (cerebrovascular disease (CVO), chronic liver disease, chronic kidney disease (CKD), neoplastic disease, congestive heart failure (CHF), and in-hospital mortality information were scanned and recorded from the hospital registry system. Pneumonia severity index (PSI), CURB-65 and Prognostic Nutritional Index (PNI) scores were calculated from the data obtained. The patients were divided into two groups, with and without in-hospital mortality, and the efficiency of the above-mentioned parameters in predicting mortality was compared. Results: The mean age of 192 patients included in the study was 79.33±7.09 years, and the mortality rate was 20.3%.