Tüketicilerin tasarruf ve alışveriş davranışlarını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting consumers' saving and shopping behavior
- Tez No: 1017377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, finansal bilgi, finansal konulara ilgi, finansal güvenlik ve finansal kaygının tüketicilerin finansal (tasarruf ve alışveriş) davranışları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak çevrimiçi bir anket yoluyla 252 kişiden veri toplanmıştır. Veriler SPSS ve Jamovi yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Sadece iki maddeden oluşan ölçeklerin güvenilirliğini hesaplamak için Jamovi kullanılırken, diğer tüm istatistiksel analizler için SPSS kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizinin sonuçları hem finansal bilginin hem de finansal kaygının tasarruf davranışı ve alışveriş davranışı üzerinde anlamlı olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, finansal güvenliğin tasarruf davranışı üzerinde anlamlı olumlu bir etkisi olduğu, ancak alışveriş davranışı üzerinde olmadığı bulunmuştur. Finansal konulara ilginin ise tasarruf davranışı ve alışveriş davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları tartışılmış ve sınırlılıklar göz önünde bulundurularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of financial knowledge, interest in financial matters, financial security, and financial anxiety on consumers' financial (saving and shopping) behavior. For this purpose, data was collected from 252 individuals via an online survey using a snowball sampling method. The data was analyzed using SPSS and Jamovi software. Jamovi was used to calculate the reliability of scales consisting of only two items, while SPSS was used for all other statistical analyses. The results of the multiple linear regression analysis revealed that both financial knowledge and financial anxiety have a significant positive effect on saving and shopping behavior. However, financial security was found to have a significant positive effect on saving behavior but not on shopping behavior. Interest in financial matters was found to have no significant effect on saving or shopping behavior. The results of the study are discussed, and recommendations are made considering the limitations.