Paulo Freire'de eleştirel pedagoji ve insan
Critical pedagogy and human in Paulo Freire
- Tez No: 1017385
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÇINAR KÖYSÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Paulo Freire'nin insan anlayışını felsefi bir çerçevede eleştirel pedagoji bağlamında ele almaktadır. Bir bakıma Freire'nin eğitimi, diyalektik pedagoji olarak konumladığını, öğrenci, öğretmen, kültür toplum, okul ve politikayı diyalektik süreçte okuduğunu gösterebilmek tezin ana hedefidir. Düşüncesinin merkezine insanı yerleştirmek suretiyle, dünyanın değiştirilebileceğini vurgulayan Freire'nin sistemini oturttuğu diyalektik praksisi çözümlemek tezin asıl hedefidir. Böylece Freire'nin asıl amacının geleneksel pedagojik yaklaşımları, yani sistemlerin insanı nesneleştirmesini eleştirmek ve onun karşısına özgürleşmiş, eyleyen, tarihsel ve toplumsal gerçekliğinin farkında olan yeni bir insan tasarısı sunmak olduğunu ifade etmemiz gerekir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Freire'nin düşünsel arka planı, diyalektik pedagoji bağlamında varlık ve bilgi anlayışı irdelenmiştir. İkinci bölümde, Freire'nin otoriteryanizmi destekleyen bankacı eğitim modeli ve ona karşı ortaya çıkardığı diyalektik eğitim modülünden bahsedilmiştir. Son bölümde ise, Freire'nin insan anlayışını; bilinçlenme, diyalog, praxis, insandışılaşma, insanlıktan çıkma insanlaşma ve özgürleşme kavramlarıyla ele alınmıştır. Freireyen anlayışta eğitim, bireyi pasif bir alıcı olmaktan çıkarıp, toplumsal ve tarihsel dönüşümün eyleyen aktif özneleri haline getirme yolculuğudur. Sonuç olarak bu çalışma, Freire'nin eğitim anlayışını salt bir eğitim modeli olarak değil, özgürleşmiş bir bireyin ve adil bir toplumun felsefesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Paulo Freire's understanding of humanity within a philosophical framework in the context of critical pedagogy. In a sense, the main objective of the thesis is to demonstrate that Freire positions education as dialectical pedagogy, interpreting the student, teacher, culture, society, school and politics within a dialectical process. The primary aim of the thesis is to analyse the dialectical praxis upon which Freire's system is founded, which emphasises that the world can be changed by placing the human being at the centre of his thought. Thus, we must state that Freire's primary aim is to critique traditional pedagogical approaches—namely, the objectification of the human being by these systems—and to present, in contrast, a new conception of the human being who is emancipated, active, and aware of their historical and social reality. The thesis consists of three main sections. In the first section, Freire's intellectual background and his understanding of being and knowledge within the context of dialectical pedagogy are examined. The second section discusses the 'banking' model of education, which supports authoritarianism, and the dialectical education model Freire developed in opposition to it. In the final section, Freire's understanding of humanity is examined through the concepts of consciousness-raising, dialogue, praxis, dehumanisation, dehumanisation, humanisation and liberation. In Freire's understanding, education is a journey that transforms the individual from a passive recipient into an active agent of social and historical transformation. Consequently, this study presents Freire's understanding of education not merely as an educational model, but as a philosophy of the emancipated individual and a just society.