Applying the role critical pedagogy in elt through art and drama
İngiliz dili eğitimi alanında eleştirel pedagojinin rolünü sanat ve drama yoluyla uygulama
  1. Tez No: 971310
  2. Yazar: MUSTAFA AHMET CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngiliz Dili Eğitimi'nde (ELT) eleştirel pedagoji uygulamasını, sanat ve drama araçları aracılığıyla incelemektedir ve Paulo Freire'nin, öğrenicilerde eleştirel farkındalık geliştirme ilkelerinden esinlenmektedir. Mona Hatoum'un zorlu ve düşündürücü sanat eserlerini entegre ederek, bu araştırma, sanat ve dramanın ELT ortamlarında eleştirel düşünme, kültürel farkındalık ve sosyal adalet anlayışını nasıl geliştirebileceğini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın metodolojik yaklaşımı nicel ve nitel olup, yorumsal araştırma paradigması içinde konumlanmıştır ve gelişmiş bir ELT programına kayıtlı, yaşları 23 ile 24 arasında değişen 18 katılımcının deneyimlerine, inançlarına ve yorumlarına odaklanmaktadır. Bu katılımcılar, dil öğreniminde sanatın bir araç olarak kullanılmasına olan ilgileri ve yansıtıcı uygulamalara katılma istekleri doğrultusunda amaçlı olarak seçilmiş olup, dilsel ve kültürel çeşitlilik, çalışmanın yorumsal derinliğini zenginleştirmek için dikkate alınmıştır. Veri toplama yöntemleri arasında yansıtıcı günlükler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve atölye çalışmaları ile tartışmalar sırasında yapılan katılımcı gözlemleri bulunmaktadır. Bu araçlar, katılımcıların Hatoum'un sanat eserlerine ilişkin yansıtıcı süreçlerini ve yorumlarını, duygusal ve bilişsel tepkilerini ve bu deneyimlerin dil öğrenimi ile eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini yakalamayı hedeflemektedir. Çalışma ayrıca, sanat ve drama ile etkileşimin katılımcıların kültürel ve sosyal meselelere dair anlayışlarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Toplanan verilerin tematik analizi yoluyla, katılımcıların yansımalarından ve yorumlarından ortaya çıkan tekrar eden temalar, desenler ve içgörüler belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu analiz, katılımcı deneyimlerinin doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için yansıtıcılık ilkeleri doğrultusunda yürütülmektedir. Etik hususlar, bilgilendirilmiş onam ve gizlilik de dâhil olmak üzere titizlikle ele alınmış ve kurumsal etik kuruldan onay alınmıştır. Sanat analizi, drama atölyeleri ve yansıtıcı oturumların dâhil edilmesi, katılımcılara eleştirel pedagoji ve Mona Hatoum'un sanatına dair kapsamlı bir anlayış sağlamak, analitik becerilerini geliştirmek ve sosyo-politik meseleleri daha derin bir deneyimle kavramalarını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışma, eleştirel pedagoji hedefleriyle uyumlu bir şekilde sanat ve dramanın daha katılımcı, yansıtıcı ve dönüştürücü bir öğrenme deneyimini kolaylaştırma potansiyelini göstererek ELT alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of critical pedagogy in English Language Teaching (ELT) through the mediums of art and drama, drawing on Paulo Freire's principles of fostering critical consciousness among learners. By integrating the challenging and thought-provoking artworks of Mona Hatoum, this research aims to delve into how art and drama can enhance critical thinking, cultural awareness, and social justice in ELT settings. The methodological approach is quantitative and qualitative, situated within the interpretive research paradigm, and focuses on the experiences, beliefs, and interpretations of 18 participants aged 23 to 24 enrolled in an ELT program. These participants were purposively selected for their interest in art as a medium for language learning and their willingness to engage in reflective practices, with a diversity of linguistic and cultural backgrounds considered to enrich the interpretive depth of the study. Data collection methods include critical pedagogy principles scale, reflective journals, semi-structured interviews, and participant observations during workshops and discussions. These instruments are designed to capture the participants' reflective processes and interpretations of Hatoum's artworks, their emotional and cognitive responses, and the impact of these experiences on their language learning and critical thinking skills. The study also examines how engagement with art and drama influences participants' understanding of cultural and social issues. Through thematic analysis of the collected data, the research aims to identify recurring themes, patterns, and insights that emerge from the participants' reflections and interpretations. This analysis is guided by principles of reflexivity to ensure an accurate representation of participants' experiences. Ethical considerations, including informed consent and confidentiality, are rigorously adhered to, with approval obtained from the institutional review board. The inclusion of art analysis, drama workshops, and reflective sessions is intended to provide participants with a comprehensive understanding of critical pedagogy and Mona Hatoum's art, enhancing their analytical skills and fostering a deeper, experiential comprehension of socio-political issues. This study contributes to the field of ELT by demonstrating the potential of art and drama to facilitate a more engaging, reflective, and transformative learning experience, aligned with the goals of critical pedagogy.