576 numaralı Karahisar-ı Sahib şer'iyye siciline göre Afyon (1848-1851)
Afyon, according to the number 576 Karahisar-ı Sahib ser'iyye register (1848-1851)
- Tez No: 101739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
YÜKSEK US ANS TEZ ÖZETİ 576 NUMARALI KARAHİSÂR-I SÂHİB ŞER'İYYE SİCİLİNE GÖRE AFYON (H.1265 -1268 / M.1848-1851 ) Meral ŞAHİN Tarih Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Süleyman ÖZBEK Bu defter çalışması ile H.1265- 1268 / M.1848-1851 yıllan arasını kapsayan 576 numaralı Karahisâr-ı Sâhib Şer'iyye Sicili incelenmiştir. Şer'iyye Sicilleri şehir tarihlerinin incelenmesi açısından büyük Öneme sahiptirler. Şehirlerin sosyal, ekonomik, kültürel, özelliklerinin araştırılması neticesi o şehir hakkında sağlıklı verilere ulaşmak mümkün olabilmektedir. Yakın dönemde şehir tarihleri üzerinde yapılan çalışmaların sayısı artmıştır. Defterde değişik belge örnekleri bulunmaktadır. Narh kayıtları, terekeler, eşya dökümleri, pnra-flynt hareketleri, askerlikle ilgili konular, arazi anlaşmazlıkları, ilk akla gelenlerdir. Fiyatların sürekli değişken olduğu ve arttığı gözlenmektedir. Bu durum enflasyonun varlığını ortaya koymaktadır. Karahisâr-ı Sâhib Sancağı'nın idâri ve fiziki yapısı, kaza ve köy isimleri gibi yerleşim coğrafyası açısından önemli olan unsurlar tespit edilmiştir. Defter, yakm yüzyıl Afyonkarahisar mahalli tarihi açısından kendine has bir muhteva içermekte olup, gelecekte yapılacak daha kapsamlı şehir tarihçiliği çalışmalarında zengin altyapı malzemesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT Masters Thesiyser Summary AFYON, ACCORDING TO THE NUMBER 576 KARAHISAR-I SAHIB SER'IYYE REGISTER (H.1265 -1268 / M.1848-1851 ) by Meral ŞAHİN Department of History Afyon Kocatepe University The Institute of Social Science April 2001 Consultant Assoc: Yrd. Doç. Dr. Süleyman ÖZBEK With this notebook studying we have examined the period between hegira 1265- 1268/the gregorian calendar 1848-1851 years vith the number 576 Karahisâr-ı Sâhib register. Shari'a registers have great importance in investigation of a city's history. When we investigate a city's social, cultural, and economic characteristics. We can reach healthu knowledge easily. At the last years, the number of the studyings about city histories has been increased. There has been different examples of documents in the notebook. The fixed price records, heritages, commodities, money-price relations, the militaristic, subjects land disagreements some of the examples we can remember easily. We can see that the prices of commodities have been changed and increased continuowly. So, we can say that there was on inflation problem at that time. The administrative and physical structures of the Karahisâr-ı Sâhib Sanjak, county and village names had been found very important factors as geographical places. This notebook has important knowledge and documents about the last century history of Afyonkarahissar. Also this notebook can be a reference source for the next studyings about Afyonkarahissar history.