Türkiye Türkçesi ağızlarında fiil çekimi
The Verb conjugation of Turkish accent
- Tez No: 101740
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 583
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TÜRKİYE TÜRKÇESİ AĞIZLARINDA FİİL ÇEKİMİ ÖZGÜR AY Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2001 Danışman Prof.Dr. Gürer Gülsevin Bu çalışma, Türkiye Türkçesi ağızlarında fiil çekimi konusunu tespit etmek için yapıldı. Çalışmada 49 ilden derlenmiş metinler fişlenip, elde edilen malzeme belirli bir düzen içerisinde incelenmiştir. Türkiye Türkçesi ağızlarındaki fiil çekim ekleri, bugüne kadar Türkiye'nin değişik yörelerinden derlenmiş metinlerden, geçtiği cümle ile birlikte alınarak şekilleri ve fonksiyonları yönünden incelenmiştir. İnceleme sırasında Türkiye Türkçesi ile benzer veya ayrı olan yönlerine de değinilmiştir. Sonuçta ise Türkiye Türkçesi ağızlarında fiil çekimi konusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was made to determine subject of verb eonjugetion in Turkish Turkish Texts from araund the 49 cities were indexed then the material which obtain this proccess has been examined in order. The Turkish verb conjegation in texts from varied region of Turkey, has been taken within the sentensce and affixes has been examined not only with their figure but also with their functions. It has been mentioned simiierities and differencess beetween Turkish Turkish. In the conclusion there were some evaluation has made about verb conjugation in Turkish Turkish..