Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez 4 numaralı kötekli aile sağlığı merkezine başvuran 18-26 yaş arası öğrencilerde cinsel sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyleri ve farkındalığı
Knowledge levels and awareness about sexual health and sexually transmitted diseases among students aged 18-26 who apply to Muğla Sitki Koçman University central no. 4 Kötekli Family health center
  1. Tez No: 891117
  2. Yazar: ABDULSAMET BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Kötekli 4 numaralı Aile Sağlığı Merkezine (ASM) başvuran 18-26 yaş arası öğrenci grubunun cinsel sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi durumlarını belirlemek amacıyla planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya katılmayı gönüllülük esasına göre kabul edenlere, araştırmacı tarafından hazırlanan ve literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik bilgiler, cinsel sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında sorular içeren anket formu yüz yüze olarak uygulanmıştır. Çalışmamızın evreni %95 güvenilirlik düzeyiyle 383 öğrenci olarak tespit edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26.0 ile yapılmış ve kategorik değişkenler, arasındaki ilişkiyi, değerlendirmek için Ki-Kare, testi ve Fisher Exact testi kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılanların %55,4'ünü kadın (N=212), %44,6'sını erkek (N=171) öğrenciler oluşturmaktaydı. Katılımcıların %57,7'sinin hiç cinsel deneyimi olmadığı saptanmıştır. Erkeklerde cinsel deneyim sıklığı daha yüksek görülmüştür (P=0,002). Cinsel sağlık/üreme sağlığı ile ilgili en fazla bilgi aldıkları kaynağın %65,3 (N=250) ile 'İnternetten' olduğu görülmüştür. En fazla bilinen aile planlaması yöntemi %98,7 ile prezervatif (kondom) olmuştur. Güvenli cinsel ilişkiden anlaşılan, %83,8'i (N=321) 'cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak' olarak tanımlamıştır. En çok bilinen cinsel yolla bulaşan hastalık HIV/AİDS (N=293) olmuş, cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinden ise en çok bilinen genital akıntı (N=74) olmuştur. SONUÇ: Araştırmamızın sonuçları ışığında, gençlerin cinsel bilgi düzeylerinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bu konularda çalışmaların ve eğitimlerin sıklığının artırılması önemli bir husustur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study was planned to determine the knowledge level of sexual health and sexually transmitted diseases among the student group aged 18-26 who applied to the Muğla Sıtkı Koçman University (MSKÜ) Kötekli Family Health Center (FHC). MATERIALS AND METHODS: A questionnaire form prepared by the researcher, containing sociodemographic information and questions about sexual health and sexually transmitted diseases, was administered face-to-face to those who voluntarily agreed to participate. The population of our study was determined to be 383 students with a 95% confidence level. Data analysis was performed using SPSS 26.0, and Chi-Square and Fisher Exact tests were used to evaluate the relationship between categorical variables. RESULTS: Among the participants, 55.4% were female (N=212) and 44.6% were male (N=171). It was found that 57.7% of the participants had no sexual experience. The frequency of sexual experience was higher among males (P=0.002). The source from which they obtained the most information about sexual health/reproductive health was found to be the Internet, with 65.3% (N=250). The most well-known family planning method was condoms (98.7%). When asked about safe sexual relationships, 83.8% (N=321) defined it as“protection from sexually transmitted diseases.”The most recognized sexually transmitted disease was HIV/AIDS (N=293), and among the symptoms of sexually transmitted diseases, the most mentioned was genital discharge (N=74). CONCLUSION: In light of the results of our research, it has been revealed that the sexual knowledge levels of young people are low. Increasing the frequency of studies and education on these topics is an important issue.