COVID-19 küresel salgınının sağlık işletmelerinin finansal performansına etkisi: BİST'te bir uygulama
The effect of the COVID-19 global pandemic on the financial performance of healthcare businesses: An application on BIST
- Tez No: 1017390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AZEM İBRAHİM SARIAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
2019 yılının aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs kaynaklı hastalık, 11 Şubat 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID- 19 olarak adlandırılmıştır. COVID- 19 salgını, küresel ölçekte tedarik zincirlerini bozarak üretim, ihracat ve istihdamda daralmaya yol açmış; Türkiye'de ise ilk vakaların görülmesiyle birlikte sağlık alanının yanı sıra sosyal ve ekonomik alanlarda da önemli etkilere neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, COVID- 19 salgınının hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmada, söz konusu işletmelerin Kamu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan finansal tabloları kullanılmış; salgının etkilerini bütüncül biçimde değerlendirmek amacıyla pandemi öncesi, pandemi dönemi ve sonrası dönemi kapsayan 2018–2022 yılları analiz kapsamına alınmıştır. Finansal performans, likidite, mali yapı, faaliyet etkinliği ve kârlılık oranları üzerinden incelenmiştir. Elde edilen bulgular, pandemi sürecinde sağlık işletmelerinin özellikle likidite, borçlanma ve mali yapı açısından önemli risklerle karşılaştığını ortaya koymakta ve bu işletmelerin mali yapılarını güçlendirmeye yönelik önlemler almalarının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus-related disease that emerged in Wuhan, China, in December 2019 was officially named COVID- 19 by the World Health Organization on February 11, 2020. The COVID- 19 pandemic disrupted global supply chains, leading to contractions in production, exports, and employment. In Türkiye, following the detection of the first cases, the pandemic caused significant impacts not only in the healthcare sector but also in social and economic fields. The aim of this study is to analyze the effects of the COVID- 19 pandemic on the financial performance of healthcare companies whose shares are traded on Borsa İstanbul. The study uses financial statements published on the Public Disclosure Platform, and the analysis covers the period from 2018 to 2022, including the pre-pandemic, pandemic, and post-pandemic periods in order to comprehensively evaluate the effects of the pandemic. Financial performance is examined through liquidity, financial structure, activity efficiency, and profitability ratios. The findings indicate that healthcare companies faced significant risks during the pandemic period, particularly in terms of liquidity, leverage, and financial structure, and highlight the necessity for these companies to take measures to strengthen their financial structures.