Küresel salgın COVID-19 sürecinde, sağlık sektöründe finansal performans analizi: Türkiye, Almanya ve İtalya örneği
Financial performance analysis in the health sector during the global epidemic COVID-19: The case of Turkey, Germany and Italy
- Tez No: 773160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Finansal analiz, varlığını sürdürmekte olan işletmelerin finansal açıdan durumunun yeterli olup olmadığını ölçmektedir. Aynı zamanda işletmenin gelişiminin ne yönde olduğunu ölçmek için finansal tablolar aracılığıyla, bu tablolardaki kalemlerin yıllar ya da dönemler arasındaki değişimini inceleyerek sonuç ve önerilere ulaşılan bir analiz tekniğidir. Küresel salgın Covid-19 sürecinde ülkeler ekonomik, sosyal ve hatta kültürel açıdan olumsuz olarak etkilenmişlerdir. Aynı zamanda sağlık alanını da ciddi anlamda etkileyen Covid-19 salgını birçok işletmeyi olduğu gibi sağlık işletmelerini de etkisi altına almıştır. Bu araştırmanın amacı, Covid-19'un Türkiye, Almanya ve İtalya'da faaliyet gösteren sağlık işletmelerini, bir önceki yıla göre nasıl etkilediğini analiz edebilmektir. Bu amaca ulaşmak için sağlık işletmelerinin yıllık muhasebe kayıtlarına ulaşılarak bilanço ve gelir tabloları üzerinden finansal analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizlerde yatay ve dikey analiz tekniği ile bazı önemli oran analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda ulaşılan bilgilere göre, Covid-19 salgınının sağlık işletmelerini ekonomik açıdan bir önceki yıla göre kısmi olarak da olsa olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Financial analysis measures whether the financial situation of the existing enterprises is sufficient. At the same time, it is an analysis technique in which results and suggestions are reached by examining the changes in the items in these tables between years or periods through financial statements in order to measure the direction of the development of the business. During the global epidemic Covid-19 process, countries have been adversely affected economically, socially and even culturally. At the same time, the Covid-19 epidemic, which seriously affected the field of health, affected health enterprises as well as many businesses. The aim of this research is to analyze how it affects health businesses operating in Turkey, Germany and Italy, which are under the influence of Covid-19, compared to the previous year. In order to achieve this aim, financial analyzes were made on the balance sheet and income statements by accessing the annual accounting records of health enterprises. In these analyzes, horizontal and vertical analysis techniques and some important ratio analyzes were used. According to the information obtained as a result of the analyzes, it has been observed that the Covid-19 epidemic has had a positive effect on health businesses, albeit partially, compared to the previous year.