Ortaokul öğrencilerinin yetenek yönetimi açısından derin çalışma potansiyeli
The deep work potential of secondary school students in terms of talent management
  1. Tez No: 1017400
  2. Yazar: SEVİM KAYA ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin yetenek yönetimi açısından derin çalışma potansiyeli düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmada, öğrencilerin dikkat, odaklanma ve bilişsel katılım becerilerini ölçmeye yönelik olarak“Derin Çalışma Potansiyeli Ölçeği”geliştirilmiş ve ölçeğin psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir. İki faktörlü bir yapı sergileyen (Güdüleyici Hedef Yönelimi ve Bilişsel Odaklanma Kapasitesi) ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış, elde edilen sonuçlar ölçeğin yüksek iç tutarlılık katsayılarına sahip olduğunu ve kuramsal yapıyı temsil ettiğini göstermiştir. Araştırma bulgularına göre, ortaokul öğrencilerinin derin çalışma potansiyeli genel olarak orta-üst düzeydedir. Bu durum, öğrencilerin dikkat ve bilişsel kontrol mekanizmalarının gelişim sürecinde olmakla birlikte, uygun öğrenme ortamları ve yönlendirmeler sağlandığında yüksek düzeyde odaklanma kapasitesine ulaşabileceklerini göstermektedir. Demografik değişkenler açısından cinsiyet, yaş, okul türü, anne ve baba eğitim düzeyi ile ders çalışma ortamı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşılık, günlük ekran süresi değişkenine ilişkin analizlerde, ekran süresi arttıkça öğrencilerin derin çalışma potansiyelinin azaldığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, derin çalışma potansiyelinin öğrenci başarısında belirleyici bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, derin çalışmanın yüzeysel öğrenmenin ötesine geçerek öğrencilerin bilgi üretme, analiz etme ve yaratıcı düşünme becerilerini desteklediğini göstermektedir. Bu doğrultuda araştırma, derin çalışma potansiyelinin erken yaşlarda geliştirilmesinin akademik başarı ve yaşam boyu öğrenme açısından önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the levels of deep work potential of middle school students in terms of talent management and to examine whether these levels differ significantly according to various demographic variables. In the research, the“Deep Work Potential Scale”was developed to measure students' attention, focus, and cognitive engagement skills, and the psychometric properties of the scale were evaluated. The scale, which exhibits a two-factor structure (Motivational Goal Orientation and Cognitive Focusing Capacity), underwent validity and reliability analyses. The results showed that the scale has high internal consistency coefficients and represents the theoretical structure. According to the research findings, middle school students generally have a medium-to-high level of deep work potential. This indicates that while students' attention and cognitive control mechanisms are in the developmental process, they can reach a high level of focusing capacity when provided with appropriate learning environments and guidance. Regarding demographic variables, no significant differences were found based on gender, age, school type, parents' education level, and study environment. However, analyses related to daily screen time revealed that as screen time increased, students' deep work potential decreased. The results reveal that the deep work potential is a decisive variable in student success. The findings show that deep work goes beyond superficial learning and supports students' skills in generating, analyzing, and creatively thinking about information. Accordingly, the research demonstrates that developing the potential for deep work at an early age is a crucial element for academic success and lifelong learning.