Ahmed Talib İrşadi'nin Divanının incelenmesi
Ahmed Talib İrşadi's analaysis of Divan
  1. Tez No: 101741
  2. Yazar: NESLİHAN DÖNMEZ ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN RAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Ahmed Talib İrşâdi, Dinî-Tasavvuff Türk Edebiyatı'nın 19. y.y. şairlerindendir. Derebeyizâde Helvacıoğlu Ahmed Efendi diye tanınır. Bu çalışmada Ahmed Talib İrşâdi'nin hayatı, tarikat zinciri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Divân' da yer alan şiirler şekil ve tür yönünden incelenmiştir. Bu şiirlerin din- tasavvuf- cemiyet yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Ahmed Talib İrşâdi Divânı. Osmanlı Türkçesi'nden Günümüz Türkçesi'ne transkripsiyon harfleriyle aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna bir de“şiir indeksi”ilâve edilmiştir, Ahmed Talib İrşâdi. Uşşâkiyye tarikatının, Trşâdiyye kolunu kurmuştur. Bu kolu kurarken Bektaşilik'ten de unsurlar almıştır. Bu sebeple onun şiirlerinde tasavvufun pek çok terimleri ve DinT-Tasavvufî Türk Edebiyatı'nın belirgin Özellikleri görülmektedir. Ayrıca çeşitli tasavvufi" düşünceleri kendi şahsiyetinde ve kurduğu kolda birleştirmesi sebebiyle de önemli bir mutasavvıf şâirdir. Ahmed Talib İrşâdi, özellikle bu yönleriyle incelemeye değer orijinal bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
Ahmed Talib İrşâdi was one of the important Regilious-Sufistic poets of Turkish Literature in the 19th cuntury. His real name was“Derebeyizâde Helvacıoğlu Ahmed Efendi”. fn this studying, Ahmed Talib îrşâdi's life style's, chain of his toriqa chain are explained shortly. Poems, which are in Divân, are studied point of view's kinds and shapes. These poems which about their regilious, sufistic and society's are analysed. His Divân has been translated from Ottoman Turkish in to modern Turkish by using transcription letters. A“poetry indeks”is added at the end of this studying. Ahmed Talib İrşâdi, set up İrşâdiyye Branch of UşşSkiyye tariga. While he was setting up this branch, he took components from Bektaşilik. For this reason, we can see mony terms of mysticism and certain charactestics of religi - ous - mysticism of Turkkish Literature in his works. Futher more, since he gathered some different mystic thaughts in his personality and in this branch he became an important mystic poet, too. Ahmed Talib îrşâdi,especially, because of having this personality he is really an original person.