X ve Y kuşağı öğretmenlerdeki liderlik stilinin özyeterliği yordamasında okul kültürünün aracılık rolü
The mediation role of school culture in predicting the self-efficacy of leadership style in generation X and Y teachers
- Tez No: 1017411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY KARABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, X ve Y kuşağı öğretmenlerin liderlik stillerinin özyeterliklerini yordamasında okul kültürünün aracılık rolü incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kırşehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 2205 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem, olasılıklı örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme tekniği ile belirlenmiş olup araştırmaya 164'ü Y kuşağı ve 162'si X kuşağı olmak üzere toplam 326 öğretmen gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama sürecinde, öğretmenlerin liderlik yönelimlerini belirlemek amacıyla Öğretmen Liderlik Stilleri Ölçeği, özyeterlik algılarını ölçmek için Öğretmen Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği ve okul kültürü algılarını değerlendirmek üzere Örgütsel Kültür Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin liderlik yönelimlerinin ağırlıklı olarak otokratik liderlik stilinde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Liderlik algılarının cinsiyet, eğitim düzeyi ve görev yapılan okul türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği; buna karşın yaş ve mesleki kıdeme göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul kültürü algılarının güç, rol ve başarı boyutlarında orta düzeyde, destek boyutunda ise yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Okul kültürü algılarının cinsiyet ve okul türüne göre farklılaştığı; ancak eğitim düzeyi, yaş ve kıdeme göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin özyeterlik algılarının yüksek düzeyde olduğu; bu algının eğitim düzeyi ve okul türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği, ancak cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aracılık analizleri sonucunda, liderlik stillerinin özyeterlik üzerindeki etkisinde okul kültürünün güç, başarı ve destek boyutlarının kısmi aracılık rolü üstlendiği, rol boyutunun ise anlamlı bir aracılık etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the mediating role of school culture in the prediction of self-efficacy by the leadership styles of Generation X and Generation Y teachers. The research was conducted based on the relational survey model. The population of the study consisted of 2,205 teachers working in public primary and secondary schools affiliated with the Kırşehir Provincial Directorate of National Education. The sample was determined using the stratified sampling technique, one of the probability sampling methods; a total of 326 teachers, 164 from Gen Y and 162 from Gen X, participated in the study on a voluntary basis. During the data collection process, the Teacher Leadership Styles Scale was used to determine the leadership orientations of the teachers, the Teacher Self-Efficacy Perception Scale was employed to measure their self-efficacy perceptions, and the Organizational Culture Scale was utilized to evaluate their perceptions of school culture. According to the research findings, it was determined that teachers' leadership orientations predominantly concentrated on the autocratic leadership style. It was found that leadership perceptions showed significant differences according to gender, education level, and the type of school assigned; however, they did not show a significant difference according to age and professional seniority. Teachers' perceptions of school culture were found to be at a medium level in the dimensions of power, role, and achievement, and at a high level in the support dimension. It was determined that school culture perceptions differed according to gender and school type, but did not show significant differences according to education level, age, and seniority. It was concluded that teachers' self-efficacy perceptions were at a high level; this perception showed significant differences according to education level and school type, but did not differ according to gender, age, and professional seniority. As a result of the mediation analyses, it was determined that the power, achievement, and support dimensions of school culture played a partial mediating role in the effect of leadership styles on self-efficacy, while the role dimension did not have a significant mediating effect.