Müzik öğretmenlerinin öğretmenlik öz-yeterlik inançları ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between music teachers' teaching self-efficacy beliefs and their psychological well-being
- Tez No: 1017429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE NİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, müzik öğretmenlerinin öğretmenlik öz-yeterlik inançları ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkinin çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde görev yapan 194 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Tschannen-Moran ve Woolfolk Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği'' ile Diener ve diğerleri (2009) tarafından geliştirilen ve Telef (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'' aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, müzik öğretmenlerinin öğretmenlik öz-yeterlik inançları ile psikolojik iyi oluşları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Alt boyutlara ilişkin bulgular incelendiğinde; mesleki kıdem ve yaş değişkenlerinin, özellikle ''sınıf yönetimi'' yeterlik inançları üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu ve daha deneyimli öğretmenlerin kendilerini bu alanda daha yeterli algıladıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte mezun olunan lise türüne göre, Güzel Sanatlar Lisesi mezunu öğretmenlerin sınıf yönetimi öz-yeterlik puanlarının diğer lise türlerinden mezun olan öğretmenlere kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişkeninin ise müzik öğretmenlerinin öz-yeterlik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, müzik öğretmenlerinin öğretmenlik öz-yeterlik inançları ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymakta ve bu ilişkinin öğretmenlerin mesleki deneyimleriyle bağlantılı olarak değişebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between music teachers' teaching self-efficacy beliefs and their psychological well-being. It also aims to determine if this relationship changes according to different demographic features. The study used the relational survey model. The study group consists of 194 music teachers working in Konya in the 2024-2025 academic year. To collect data,“Teachers' Sense of Efficacy Scale”developed by Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy (2001) and adapted to Turkish by Çapa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) was used. Also,“Psychological Well-Being Scale”developed by Diener et al. (2009) and adapted to Turkish by Telef (2013) was used in the study. In the analysis of data, descriptive statistics, Pearson correlation, t-test and ANOVA tests were applied. As a result of the research, a positive and moderate significant relationship was found between music teachers' self-efficacy beliefs and their psychological well-being. When the sub-dimensions were examined, professional seniority and age variables created a significant difference in“classroom management”beliefs. It was seen that experienced teachers feel more competent. However, according to the high school type variable, teachers who graduated from Fine Arts High School had significantly lower classroom management scores than teachers from other high schools. Gender variable did not show a significant difference on self-efficacy and well-being levels. The findings show that increasing professional self-efficacy beliefs affects psychological well-being positively.