Stresle baş etme eğitim programının hemşirelik öğrencilerinin stresle başa çıkma, öz şefkat ve problem çözme beceri düzeylerine etkisi
The effect of a stress management training program on nursing students stress coping, self-compasssion and problem-solving skill levels
  1. Tez No: 1017445
  2. Yazar: SENA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerine verilen stresle baş etme eğitiminin; öğrencilerin stresle başa çıkma tarzları, öz-şefkat düzeyleri ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak ön test-son test desen kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Aksaray Üniversitesi Hemşirelik Bölümüne kayıtlı ve çalışmaya katılmayı kabul eden 62 2. Sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Deney grubundaki öğrencilere haftada bir kez 90 dakika ve 8 hafta boyunca grup oturumları yapılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmanın verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”,“Öz Anlayış Ölçeği”ve“Problem Çözme Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler Ki-kare testi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Bağımlı Örneklem t Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında deney grubu Kendine Güvenli Yaklaşım, İyimser Yaklaşım, Öz şefkat, Kişisel Kontrol, Problem Çözme Yeteneğine Güven, Yaklaşma Kaçınma ve Problem Çözme Envanteri toplam puan açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülürken, Çaresiz Yaklaşım, Boyun Eğici Yaklaşım ve Sosyal Destek Arama Yaklaşım açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmemektedir. Kontrol grubu için ölçek toplam ve alt ölçek puan ortalamalarının tamamının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma kapsamında; hemşirelik öğrencilerine verilen stresle baş etme eğitiminin; öğrencilerin stresle başa çıkma tarzları, öz-şefkat düzeyleri ve problem çözme becerileri üzerinde olumlu etkiler bıraktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a quasi-experimental pre-test-post-test design to examine the effect of stress management training provided to nursing students on their stress coping styles, levels of self-compassion, and problem-solving skills. The study sample consisted of 62 second-year nursing students enrolled in the Department of Nursing at Aksaray University who agreed to participate in the study. Students in the experimental group participated in group sessions once a week for 90 minutes over a period of 8 weeks. No intervention was provided to participants in the control group. Data for the study were collected using the“Demographic Information Form,”the“Stress Coping Styles Scale,”“Self-Compassion Scale,”and“Problem-Solving Inventory.”Descriptive statistics, the chi-square test, the independent samples t-test, and the paired samples t-test were used to analyze the data. The analysis results revealed statistically significant differences among the experimental group in terms of total scores on the Self-Confident Approach, Optimistic Approach, Self- Compassion, Personal Control, Confidence in Problem-Solving Ability, Approach-Avoidance, and Problem Solving Inventory; however, no statistically significant differences were observed in terms of the Helpless Approach, Submissive Approach, and Social Seeking Social Support Approaches. For the control group, none of the scale total or subscale score averages showed statistically significant differences. In conclusion, this study found that the stress management training provided to nursing students had positive effects on the students' stress coping styles, levels of self-compassion, and problem-solving skills.