Nabizade Nazım'ın Mini Mini Mektepli ve Hanım Kızlar'a eserlerinde kız çocuklarının eğitimi
Education of girls in Nabizade Nazım's Mini Mini Mektepli and Hanım Kızlara works
- Tez No: 1017457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Nâbizâde Nâzım, çoğunlukla“Karabibik”ve Zehra üzerinden değerlendirilir, çocuklara yönelik eserleri ve eğitimci kimliği arka planda kalır. Bu çalışma bu boşluktan hareketle yazarın Mini Mini Mektepli ve Hanım Kızlara eserlerini kız çocuklarının eğitimi bağlamında incelemektedir.Bu çalışmada, Nâbizâde Nâzım'ın Mini Mini Mektepli ve Hanım Kızlara adlı eserleri incelenerek kız çocuklarının eğitiminin nasıl ele alındığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, söz konusu eserler üzerinden yazarın eğitim anlayışını ortaya koymak ve kız çocuklarına yönelik yaklaşımını belirlemektir. Bu doğrultuda eserler tematik inceleme yöntemiyle ele alınmış; eserler kız çocuklarının eğitimi, tabiat sevgisi ve bilinci, aile, ahlak, ve toplumsal değerler, pozitif bilimler, vatan sevgisi, dinî değerler eğitimi, coğrafî bilgiler, çocuk sağlığı ve beden gelişimi, öğretim yöntemleri ve pedogojik yaklaşımlar başlıkları altında ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, yazarın eğitimi yalnızca bilgi aktarımıyla sınırlı görmediğini; özellikle kız çocuklarının ahlakî kültürel ve toplumsal açıdan donanımlı bireyler olarak yetişmesini hedeflediğini göstermektedir. Bu yaklaşım, kız çocuklarının eğitiminin yalnızca bireysel bir gereklilik olmadığını, aynı zamanda toplumun gelişimi, değerlerin aktarımı ve gelecek nesillerin yetişmesi açısından belirleyici bir rol üstlendiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Nâbizâde Nâzım'ın kız çocuklarının eğitimini ahlakî, toplumsal ve bilimsel boyutlarıyla ele aldığını göstermiştir. İncelenen eserler, yazarın eğitim anlayışını ve Geç Osmanlı Dönemi'nde kız çocuklarına yönelik eğitim anlayışını yansıtan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nâbizâde Nâzım is generally evaluated through his works“Karabibik”and Zehra, while his educational identity and his works written for children have largely remained in the background. Departing from this gap in the literature, this study examines the author's Mini Mini Mektepli and Hanım Kızlara within the context of girls' education. In this study, Nâbizâde Nâzım's Mini Mini Mektepli and Hanım Kızlara were analyzed to evaluate how girls' education was addressed in these works. The aim of the study is to reveal the author's educational perspective and to determine his approach toward girls through these texts. For this purpose, the works were examined using the thematic analysis method. The themes identified include girls' education, love and awareness of nature, family, morality and social values, positive sciences, patriotism, religious values education, geographical knowledge, child health and physical development, teaching methods, and pedagogical approaches. The findings indicate that the author did not regard education merely as the transmission of knowledge; rather, he aimed to raise girls as individuals equipped with moral, cultural, and social qualities. This perspective demonstrates that girls' education was considered not only an individual necessity but also a crucial factor in social development, the transmission of values, and the upbringing of future generations. As a result, this study shows that Nâbizâde Nâzım approached girls' education through moral, social, and scientific dimensions. The examined works constitute important sources for understanding both the author's educational thought and the perception of girls' education in the Late Ottoman Period.