Nabi-Zade Nazım hayatı,sanatı,eserleri
Nabi-Zade Nazim's life,work of art,literary production
  1. Tez No: 250051
  2. Yazar: HANDE AKDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Nâbi-zâde Nâzım, edebiyat tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Tanzimat edebiyatının ikinci nesil yazarlarından olan Nâbi-zâde, Batı edebiyatının türlerini Türk edebiyatında uygulamaya çalışmıştır. Yazar, ?Karabibik? hikâyesiyle edebiyatımızda köy romanını başlatmış ve ?Zehra? ile Türk edebiyatında ilk psikolojik roman denemesini yapmıştır.Çalışmamızda Nâbi-zâde Nâzım'ın altı hikâyesini ve tek romanını inceledik. Aynı zamanda yazarın ?Mini Mini Mektepli? eserinden bazı okuma parçaları, şiirlerinden bazıları ve Servet-i Fünun'da yayımlandıktan sonra hiçbir yerde yayımlanmamış olan ?Enginde? ve ?Bir Fakir `Âile? hikâyeleri çalışmamızda yer almaktadır.Sonuç olarak diyebiliriz ki Nâbi-zâde Nâzım romantizm, realizm ve natüralizm akımlarını, kendi edebiyat görüşleri çerçevesinde yorumlayarak eserlerine yansıtmıştır. Eserler, Tanzimat döneminin edebî ortamı hakkında da bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nâbi-Zâde Nâzım has an important role in our literary history. Nâbi-Zâde Nâzım who was one of the second-generation authors of Tanzimat literature had attempted to apply the genres of West literature to Turkish literature. The author had introduced village(rural) novel to Turkish literature with“Karabibik”and made the first psychological novel trial of Turkish literature with“Zehra”.We have made a study about Nâbi-Zâde Nâzım's six stories and the only novel of him. Also, some reading parts of the author's book,“Mini Mini Mektepli”, some of his poetries and finally“Enginde”and“Bir Fakir `Âile”stories, which were never published after publishing in Servet-i Fünun, takes part in our study.As a result, we can say that Nâbi-Zâde Nâzım had reflected romantizm, realizm and naturalizm trends to his works within the framework of his own literary sight. Works also give information about the literary environment of Tanzimat period.