Tuğla ve kiremit işletmeleri swot analizi finansal açıdan değerlendirmesi ve Afyon uygulaması
Brick and tile enterprises swot analysis evaluating by financial aspect and Afyon practice
- Tez No: 101748
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
YÜKSEK LÎSANS TEZ ÖZETİ TUĞLA VE KİREMİT İŞLETMELERİ SWOT ANALİZİ, FÎNANSAL AÇIDAN DEĞERLENDİRMESİ VE AFYON UYGULAMASI Ersan ÖZGÜR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2001 Danışman : Yrd. Doç.Dr. Yusuf TOPAL Finansal sorunlar, işletmelerin işleyişlerinde sürekli olarak karşılaştıkları ve çözüm yollan aradıkları konulardan birisidir. Finansal sorunların tespiti, teşhisi ve çözüm yollan birçok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalarla çeşitli finansal teknikler geliştirilmiş ve bu teknikler pratik uygulamalarla test edilmiştir. İşletmelerin finansal durumlarını ortaya koymak maksatlı çok farklı uygulamalar denenmektedir. Bu çalışmada, işletmeleri stratejik yönden analiz eden SWOT analizi ile finansal analiz tekniklerinden, uygulamada itibar gören, oran analizi birlikte ve birbirini destekler şekilde uygulanmaktadır. İşletmelerin böylece; hem genel yapısal durumu üretim, yönetim, finansal ve pazarlama yapılan ortaya konulurken hem de bütün bu verilerin işletmenin finansal durumuna etkisi üzerinde durulmaktadır. Mevcut durumu belirlemek, karşı karşıya olunan sorunlan tespit etmek ve bu sorunlara çözüm yollan bulmak uygulanan yöntemle detaylandınlmıştır. Sorunların, çok yönlü sebeplerin uzantısı olması münasebetiyle uygulanan yöntemle çok yönlü teşhis, tespit ve çözüm yollan bulunmaya çalışılmaktadır.Ill Afyon'daki tuğla ve kiremit işletmelerinin SWOT analizi ve oran analizi birlikte ve birbirlerini destekler şekilde uygulanması" somut olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamada işletmelerin üstün yönlerinin, zayıf yönlerinin, firsatlarının ve tehditlerinin neler olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan işletmelerin 1999 yılı bilanço ve gelir tablosundaki gerçek verilerden yararlanarak uygulanan oran analiz sonuçlan değerlendirilmiştir. Daha sonra da bu iki analiz sonuçlan arasında anlamlı ilişkiler kurularak tekrar değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan bu analiz uygulamalan sonucunda, işletmeler genel olarak finansal sorunlarının varlığının tespitinde ve bu sorunlara çözüm yolu oluşturmakta profesyonel bir davranış içerisinde hareket etmedikleri görülmüştür. İlgili işletmelerin profesyonelce hareket etmeleri gerekmektedir. Çağdaş yönetim tarza bunu gerektirir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Financial problems are important subjects that continuously going on during the working of companies. Also companies always searching, methods of solving of financial problems. Fixing, identifying and solving methods of financial problems had been the subject of scientific studies. By this scientific studies, kinds of financial techniques developed and practiced. Target of identifying the financial situations of companies, kinds of practices are tested. In this study it is realized that SWOT analysis which analyzing companies by strategic aspects. And ratio analyze which is the technique of financial analyze. In practice ratio analyze has got more prestige. SWOT and ratio analysis' are practicing together and supporting each other in this thesis. It is insisting that general conditions of companies, that are producing, management, finance and marketing structures identified and also effecting all these data to the financial situation of companies. In this practicing method it is detailed identifying of available situation, fixing the faced problems and finding the solving methods according to the problems. By connecting, problems are results of many aspects of reasons. With this practice it is trying to find identification, fixing and solving methods in many respects. It is realized concretely SWOT and ratio analysis' together and supporting each other to brick and tile industry companies in Afyon. In practice it is identified that what are strengthens, weakness, opportunities and treads of companies. On the other hand by real data of companies, with the 1999 year balance sheet and income table, practicing the ratio analysis and also evaluating its reasons. And than setting of meanfull relations between the results of these two analysis'. After that repeated relations evaluated. By this practice it is identified that companies are not in professional behavior generally by identifying and establishing of solving methods to their financial problems. Concerning companies must have got professional movements. Modern management manner necessitate this.