Seramik kaplama malzemeleri sanayi işletmelerinde muhasebe bilgi sistemi ve Uşak ili uygulaması
Information system of accounting on ceramic covering equipments industrial companies and Uşak city practicing
- Tez No: 101749
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SANAYİ İŞLETMELERİNDE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ VE UŞAK İLİ UYGULAMASI v Erdoğan ÖZGÜR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2001 Danışman : Prof. Dr. Halim SÖZBİLİR Bilgi ve bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler ülkemizde seramik kaplama malzemeleri sanayi işletmelerinin üretimim gerçekleştirdikleri endüstri ürünleri olan yer ve duvar karolarına olan ihtiyacı gün geçtikçe artırmıştır. Seramik ürünlerinin sahip olduğu kullanım alanları ve özellikleri bu ürüne olan talep artışlarının ana etkenini oluşturmaktadır. Türk seramik kaplama malzemelerinin dış ticaret hacmi de bu gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe büyümektedir. Bugün Türkiye seramik kaplama malzemeleri üretiminin %30'a yakınını dış ticarete yoluyla satmaktadır. Türkiye'de ve dünya gelecek yıllarda seramik kaplama malzemelerinin tüketiminin ve dış ticaret yoluyla satışı giderek artan bir önem kazanacağı görülmektedir. Seramik karo üretim sürecinde elde edilen veriyi bilgiye dönüştürme ve bilgiyi en iyi şartlarda kullanma, işletmelerin üretim faaliyetlerinde sürekli olarak karşılaştıkları ve çözüm yollan aradıkları en önemli konulardan birisidir.m Mamul maliyetinin doğru hesaplanması giderlerin akılcı kontrolü ve yöneticilerin çalışmalarının etkinliğinin ölçülmesi, strateji planlarının uygulamaya konulması hedeflenen politikalara ulaşılması bütçe denkliğinin sağlanması bir takım ruhunun oluşturulmasına bağlıdır. Seramik kaplama malzemeleri işletmeleriyle ilgili iç ve dış çevrenin işletme faaliyetlerini değerlendirmesi için gereksinim duyduğu doğru ilgili ve zamanlı bilgileri sağlaması gerekir. v Bu düşünceden hareket ederek, bu tez çalışmasında özellikle yaşadığımız yüzyılın gereği olarak bilgi ve bilginin kullanımı işlenmesi sürecinde dış pazarlarda gittikçe önemli bir pazar yakalayan rekabet imkanlarım artırmak isteyen Türk seramik kaplama malzemeleri sektörünün üretim sürecinde muhasebe bilgi sistemin kurulması ve kullanımında yaşanan organizasyon bozuklukları varsa bunlara çözüm önerileri getirerek genel bir değerlendirme yapılması amacı güdülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Speedy developments of information and informatics technology has increased day by day and necessary of ceramic covering equipment industrial products of flour and wall square tiles manufacturing companies. Using areas and specialities of ceramic products have made the main affect on demand increasing. Forcing trade volume of Turkish ceramic covering equipments growing parallel with devepments. Today Turkey sells approximately %30 of total production ceramic covering equipments by foreign trade. It will be seen on following years increasing of importance of foreign trade selling ande consumption of ceramic covering equipments in Turkey and in the world. During the production of ceramic caro transforming the datas to informatics and using the informatics on best condition is one of the most important subject of companies continuously meet in their production activities and searching solving ways. Right calculation of product's cost, sensible controlling of expence and measuring effectiveness of managements works, reaching the target policies by practicing strategic plans, ensuring the balance of budget concerning with forming of team spirit. Concerning inside and outside surroundings of ceramic covering equiptments companies for evaluating their activities it must be required necessitate right relevant and time informatics. Moving from this thought in this thesis study especially necessitate of this living century importance of information and using information in foreign markets by increasing competition possibilities of Turkish ceramic covering equipment's sector in producing process evaluated generally if there is organization failure it would be getting solving suggestions.