Lami Çelebi'nin münşeatı
The münşeat of Lamii Çelebi
  1. Tez No: 101747
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. İBRAHİM HAKSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI LAMH ÇELEBI'NIN MÜNŞEATI Hüseyin KARAMAN Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü 2001 Danışman: Yard. Doç. Dr. H. İbrahim HAKSEVER Tezde Lâmiî Çelebi'nin Münşeâtı'nm çeviriyazısı verilip, muhteva, dil ve üslup yönünden incelenmesi yapılmıştır. Giriş bölümünde tezin problemi ortaya konmuş, çalışmanın amacı, yöntemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Birinci bölümü, Lâmiî' nin hayatı, eserleri ve Münşeat' m muhtevası, mektupların dil ve üslup açısından incelenmesi oluşturmaktadır.“Muhteva”başlığı altında Lâmiî'nin değişik kişilere farklı amaçlarla yazdığı mektupların tasnifi yapılmıştır.Bu mektuplarda dile getirdiği değişik duygu ve düşünceler belirtilmiştir.“Dil ve Üslup”bölümü içerisinde ise metinden tesbit edilebilen malzemenin dökümü,“Genel Olarak Dil ve İfade Tarzı”alt başlıkları altında incelenmiştir.“Değerlendirme”başlığı altında, mektupların anlatım, içerik ve didaktik yönüne değinilmiştir.Ill İkinci bölüm, tezin metin kısmını oluşturmaktadır. Lâmiî Çelebi 'nin yazdığı mektupların çeviriyazısı yapılmıştır. Münşeatın başlangıcında“mukaddime”, sonunda ise“hatime”bolümü yer almaktadır. Çalışmamızın sonunda orijinal metnin fotokopisi de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A «A THE“MÜNŞEAT”OF LAMH ÇELEBİ Hüseyin KARAMAN Social Department Education of Secondery Instruction Branc of Main science, Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Science Ağustos 2001 Adviser: Yard. Doç. Dr. H. Ibrahim HAKSEVER In this thesis the observation of the transcript, content, language and manner of“Lâmiî Çelebi 's Münşeat”has been made. In the introduction part, the problem of the thesis has been introduced, the aim, the method and the limits of the study have been stated. In the first part, the observation of Lâmiî's life, his works, the content of his Münşeat and the letters in terms of the language and manner has been performed. Under the heading of“contents”the letters, which Lamiî had written to different people for various reasons have been classified. In these letters he specified different thoughts and emotions. In the“language and manner”part on the other hand, the materials removed from the text have been studied under the subtitles of language and manner in general. Under the heading of evoluation the letters has been emphasised from the aspect of expression, intents and didaktic. The second part consists of the text of this study. The transcripts of Lamiî' s letters have been carrired outBefore letters there is an“introduction”and a result" part at the end. The photocopy of the original text is attached at the end of our study.