Lise öğrencilerinin yalnızlık, aleksitimi ve siber mağduriyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between high school students' levels of loneliness, alexithymia, and cyber victimization
  1. Tez No: 1017489
  2. Yazar: EMRE KULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP ÜMİT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, günümüzde bilgi teknolojileri ve iletişimin hızla gelişmesinin genç bireylerin psikolojik sağlığı üzerindeki etkilerini anlamaya katkıda bulunmak ve özellikle siber mağduriyet kavramının, psikolojik temelli iki önemli değişken olan yalnızlık ve aleksitimi ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu araştırma, betimsel tarama modeli kapsamında yürütülmüş nicel bir çalışmadır. Araştırma için Erzurum ilindeki farklı türdeki devlet liselerinden 9., 10., 11. ve 12. sınıf düzeyindeki toplam 442 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Toronto Aleksitimi Ölçeği'nin 20 maddelik kısa formu (TAÖ-20), UCLA Yalnızlık Ölçeği'nin kısa formu ve Siber Mağduriyet ve Zorbalık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, öğrencilerin yalnızlık düzeyleri ile aleksitimi ve siber mağduriyet düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Yalnızlık, aleksitimiyi ve siber mağduriyeti anlamlı biçimde yordarken; aleksitiminin de siber mağduriyet üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu saptanmıştır. Yapılan aracılık analizi sonuçlarına göre, yalnızlık ile siber mağduriyet arasındaki ilişkide aleksitimi kısmi aracı rol oynamaktadır. Buna göre yalnızlığın siber mağduriyet üzerindeki etkisinin hem doğrudan hem de aleksitimi aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin siber mağduriyet üzerinde artırıcı bir etkiye sahip olduğunu ve bu ilişkide aleksitiminin kısmi aracı rol oynadığını göstermektedir. Yalnızlığın siber mağduriyet üzerindeki etkisi hem doğrudan hem de aleksitimi aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleşmektedir. Bu bulgular, duyguları tanıma ve ifade etmede yaşanan güçlüklerin, yalnızlıkla birlikte siber mağduriyet riskini artırabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to contribute to the understanding of the effects of the rapid development of information technologies and communication on the psychological well-being of young individuals, and to examine the relationships between cyber victimization and two important psychological variables, namely loneliness and alexithymia. Method: This study is a quantitative research conducted within the framework of the descriptive survey model. The sample consisted of a total of 442 students attending the 9th, 10th, 11th, and 12th grades in different types of public high schools in Erzurum, Türkiye. Data were collected using the 20-item short form of the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), the short form of the UCLA Loneliness Scale, and the Cyber Victimization and Bullying Scale. The collected data were analyzed using IBM SPSS 26. Findings: The findings revealed significant positive relationships between students' levels of loneliness, alexithymia, and cyber victimization. Loneliness significantly predicted both alexithymia and cyber victimization, and alexithymia was also found to be a significant predictor of cyber victimization. Mediation analysis indicated that alexithymia played a partial mediating role in the relationship between loneliness and cyber victimization. Accordingly, the effect of loneliness on cyber victimization occurred both directly and indirectly through alexithymia. Conclusions: The results indicate that students' loneliness levels have an increasing effect on cyber victimization and that alexithymia plays a partial mediating role in this relationship. The effect of loneliness on cyber victimization is realized both directly and indirectly through alexithymia. These findings suggest that difficulties in identifying and expressing emotions, together with loneliness, may increase the risk of cyber victimization.