Enerji tüketiminin ekonomik büyümeye etkisi ve çevre kirliliği ile ilişkisi
The impact of energy consumption on economic growth and its relationship with environmental pollution
  1. Tez No: 1017492
  2. Yazar: GÜLÇİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK SERDAR AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada enerji tüketimi, çevre kirliliği ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemi kullanılarak kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, farklı enerji tüketim türlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ortaya koymanın yanı sıra, çevresel sürdürülebilirlik açısından meydana getirdiği sonuçları değerlendirmektir. Bu doğrultuda analiz sürecinde öncelikle serilerin durağanlık özellikleri araştırılmış Pesaran CIPS birim kök testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda durağan olmayan seriler birinci farkları alınarak durağan hale getirilmiş ve ekonometrik analizlere uygun duruma getirilmiştir. Çalışmada enerji tüketimi, çevre kirliliği ve ekonomik büyüme ilişkisini açıklayabilmek amacıyla üç farklı ekonometrik model oluşturulmuş ve panel veri yöntemleriyle tahmin edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre fosil yakıt tüketimindeki artışın karbon emisyonlarını yükselttiği ve buna bağlı olarak çevre kirliliğini artırdığı tespit edilmiştir. Özellikle petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının yoğun kullanımının çevresel bozulmayı hızlandırdığı ve sürdürülebilir kalkınma üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşılık yenilenebilir enerji tüketiminin karbon salınımlarını azaltarak çevre kalitesi üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiği belirlenmiştir. Güneş, rüzgâr, hidroelektrik ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki artışın hem çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağladığı hem de uzun dönemde ekonomik büyümenin çevreye verdiği zararları azaltabileceği değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için enerji politikalarının yenilenebilir enerji yatırımlarını destekleyecek şekilde geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çevre dostu enerji kullanımının teşvik edilmesi, karbon emisyonlarının azaltılması ve temiz enerji teknolojilerine yönelik yatırımların artırılması, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasında önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the relationship between energy consumption, environmental pollution, and economic growth using panel data analysis. The main objective of the study is to reveal the effects of different types of energy consumption on economic growth, as well as to evaluate their consequences in terms of environmental sustainability. To this end, the stationarity properties of the series were first investigated using the Pesaran CIPS unit root test. Based on the findings, non-stationary series were made stationary by taking their first differences and made suitable for econometric analysis. Three different econometric models were created and estimated using panel data methods to explain the relationship between energy consumption, environmental pollution, and economic growth. According to the analysis results, it was determined that the increase in fossil fuel consumption increases carbon emissions and consequently increases environmental pollution. In particular, it was concluded that the intensive use of non-renewable energy sources such as oil, coal, and natural gas accelerates environmental degradation and has negative effects on sustainable development. Conversely, it was determined that renewable energy consumption reduces carbon emissions and has positive effects on environmental quality. The increasing use of renewable energy sources such as solar, wind, hydroelectric, and geothermal energy has been assessed to contribute to environmental sustainability and to reduce the environmental damage caused by economic growth in the long term. Based on these findings, it has been concluded that energy policies should be developed to support renewable energy investments in order to achieve sustainable economic growth. Furthermore, promoting the use of environmentally friendly energy, reducing carbon emissions, and increasing investments in clean energy technologies are considered important elements in achieving sustainable development goals.