YBO öğrencilerinin aile birliğine önem verme değerinin metaforlar yoluyla incelenmesi
Investigation of YBO students value of attachment to family unity through metephors
  1. Tez No: 1017493
  2. Yazar: ALİ İLKYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ULU KALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin aile birliğine önem verme değerine yükledikleri anlamları ve bu değeri metaforlar aracılığıyla nasıl ifade ettiklerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı kapsamında fenomenoloji deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Erzurum ilinde bulunan yatılı ilköğretim okullarında öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki toplam 449 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin“Aile birliği … gibidir, çünkü …”ifadesini tamamladıkları tek soruluk cümle tamamlama formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda öğrenciler tarafından 192 farklı metafor üretilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, metaforlar kodlanarak tema ve kategoriler altında toplanmıştır. Araştırma bulguları, yatılı ilköğretim okulu öğrencilerinin aile birliğine önem verme değerini büyük ölçüde birlik, bütünlük, sevgi ve dayanışma kavramları çerçevesinde anlamlandırdıklarını göstermektedir. Bununla birlikte özellikle üst sınıf düzeylerinde ve yatılılık bağlamında eksiklik, kırılma ve duygusal yıkım temalarını içeren metaforların da ortaya çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin ürettikleri metaforların çeşitliliğinin de arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, aile birliğine önem verme değerinin yatılı ilköğretim okulu öğrencilerinin algılarında hem idealize edilmiş hem de yaşantıya dayalı deneyimlerle şekillenen çok katmanlı bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Araştırma, aile birliğine önem verme değerinin eğitim programlarında ele alınışına ilişkin önemli ipuçları sunmakta ve yatılı okul bağlamında gelişen olumsuz metaforların görünür kılınması açısından literatüre özgün katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how students in boarding secondary schools perceive the value of family unity and how they express this value through metaphors. The research was designed using a qualitative approach based on phenomenology. The study group consisted of 449 students attending 5th, 6th, 7th, and 8th grades in boarding secondary schools located in Erzurum. Data were collected through a sentence-completion form structured as“Family unity is like … because …”, including a single open-ended question. Through this instrument, students produced 192 different metaphors. The obtained data were analyzed using content analysis. The findings revealed that students largely associated family unity with themes such as togetherness, wholeness, love, and solidarity. However, particularly in higher grade levels and within the context of boarding school life, themes of absence, fragmentation, and emotional distress also became more apparent. In addition, it was observed that the diversity of metaphors increased as students' grade levels advanced. The results indicate that the perception of family unity among boarding secondary school students has a multidimensional structure shaped by both idealized meanings and real-life experiences. The study provides important insights into how the value of attaching importance to family unity is addressed in educational programs and makes an original contribution to the literature by revealing the negative metaphors that emerge within the context of boarding schools.