Binalarda enerji verimliliği alanının bibliyometrik analizi ve örnek bir kamu binasının enerji performansının değerlendirilmesi
Bibliometric analysis of the field of energy efficiency in buildings and evaluation of the energy performance of a sample public building
- Tez No: 1017499
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bina sektörü, yüksek enerji tüketimi ve buna bağlı sera gazı emisyonları ile iklim değişikliği üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle binalarda enerji verimliliği alanı, bibliyometrik analizler ile ele alınmış ve daha sonra örnek bir kamu binası için TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları, Sayısal Akışkanlar Dinamiği (CFD) ve TRNSYS tabanlı simülasyonlar kullanılarak bina kabuğu iyileştirmelerinin enerji performansı ve çevresel etkiler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bibliyometrik analiz kapsamında 1981–2025 yılları arasındaki yayınlar değerlendirilmiştir. Örnek bina enerji performans analizleri, Türkiye'nin dört farklı derece-gün bölgesini temsil eden Osmaniye, Giresun, Çankırı ve Erzincan illeri için farklı yalıtım kalınlığı ve yalıtım malzemeleri kullanılarak oluşturulan senaryolar için gerçekleştirilmiştir. Yapılan bibliyometrik analiz sonuçlarından, binalarda enerji verimliliği araştırma hacminin 2005 sonrasında hızlı bir ivme kazandığı, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nin alanda öne çıkan ülkeler arasında yer aldığı tespit edilmiştir. Örnek bina için yapılan TS 825 hesaplamaları, derece-gün bölgesine göre dış hava sıcaklığının düşmesinin ısıtma enerjisi ihtiyacı ve CO₂ emisyonlarının belirgin biçimde arttığını ortaya koymuştur. CFD analizleri ile geleneksel yalıtım malzemelerinin ısı kaybını önemli ölçüde azalttığı, faz değiştiren malzemelerin ise iç ortam sıcaklık dalgalanmalarını sınırladığı görülmüştür. TRNSYS simülasyonları yalıtım uygulamalarının ısıtma enerjisi ihtiyacını azalttığını ve CO₂ emisyonlarında düşüş sağladığını göstermiştir. Sonuç olarak, bina kabuğu yalıtımının enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından etkili müdahale yöntemlerinden biri olduğunu ayrıca TS 825, CFD ve TRNSYS simülasyonları gibi yaklaşımların bir arada kullanılmasının, bina enerji performansının hem statik hem de dinamik boyutlarıyla daha kapsamlı biçimde değerlendirilebilmesine olanak tanıdığı ve bu yaklaşımların birbirini tamamlayan sonuçlar ürettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The building sector plays a pivotal role in climate change due to its high energy consumption and associated greenhouse gas emissions. This thesis primarily explores the field of building energy efficiency through bibliometric analyses and subsequently investigates the impacts of building envelope enhancements on energy performance and environmental effects for a case study public building using TS 825 Thermal Insulation Rules, Computational Fluid Dynamics (CFD), and TRNSYS-based simulations. Within the scope of the bibliometric analysis, publications spanning the period 1981–2025 were evaluated. Energy performance analyses of the case study building were conducted for scenarios involving various insulation thicknesses and materials across the provinces of Osmaniye, Giresun, Çankırı, and Erzincan, representing Turkey's four distinct degree-day regions. The bibliometric analysis results indicate that the research volume in building energy efficiency gained rapid momentum after 2005, with China and the United States emerging as the leading countries in the field. TS 825 calculations conducted for the sample building revealed that a decrease in ambient air temperature, relative to the degree-day region, leads to a significant increase in heating energy demand and CO2 emissions.CFD analyses demonstrated that conventional insulation materials substantially reduce heat loss, while phase change materials limit indoor temperature fluctuations. TRNSYS simulations showed that insulation applications reduce heating energy demand and achieve reductions in CO2 emissions. Consequently, it was concluded that building envelope insulation is an effective intervention method for energy efficiency and environmental sustainability. Furthermore, the integrated use of TS 825, CFD, and TRNSYS simulations allows for a more comprehensive assessment of building energy performance in both static and dynamic dimensions, yielding complementary results.